Polskie firmy chcą odbudować Ukrainę

Atak Rosji na Ukrainę spowodował liczne straty zarówno wśród ludności, jak i gospodarki. Koszt powojennej odbudowy kraju szacowany jest w tej chwili na 750 mld dol., z czego ponad 110 mld dol. może pochłonąć sama rekonstrukcja infrastruktury

– Już dziś wiemy, że odbudowa kraju pochłonie setki milionów dolarów. Z naszymi ukraińskimi przyjaciółmi łączy nas wzajemne zrozumienie dla sensu ich walki i potrzeby odbudowy kraju. Cieszę się, że tak wielu polskich przedsiębiorców odpowiedziało na nasz apel i chce w niej aktywnie uczestniczyć. Po ustaniu działań wojennych ich wiedza i doświadczenie będą bezcenne – mówi minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

W czerwcu Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) uruchomiło rejestrację do programu współpracy na rzecz przygotowań do wznowienia eksportu i powojennej odbudowy Ukrainy, którego operatorem została Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH). Łącznie zgłosiło się ponad 1,2 tys. polskich firm, zainteresowanych zarówno eksportem, inwestowaniem, jak i współpracą z ukraińskimi kontrahentami na zasadzie podwykonawstwa.

Po pierwszych dwóch miesiącach naboru do programu, odbyły się konsultacje branżowe z udziałem niemal 800 polskich przedsiębiorców. Głównie budowlańców oraz producentów maszyn i urządzeń, ale też przedstawicieli takich branż jak IT, spożywcza czy medyczna. Co ważne, konsultacje nie kończą rejestracji, polskie firmy cały czas mogą zgłaszać się do PAIH.

Konsultacje branżowe zorganizowała Polska Agencja Inwestycji i Handlu, a w wydarzeniu wziął udział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, prezes PAIH Krzysztof Drynda oraz Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.

– Przy okazji naboru do programu dowiedzieliśmy się, co trapi polskie firmy działające w Ukrainie. Dzisiaj podsumujemy te wyzwania i wspólnie zastanowimy się nad ich rozwiązaniami. Dzięki temu, po ustabilizowaniu się sytuacji, nasz biznes będzie mógł w pełni działać w Ukrainie – mówił w trakcie konsultacji Krzysztof Drynda, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Konsultacjom towarzyszyło forum poświęcone rządowym narzędziom wsparcia oraz możliwościom udziału w międzynarodowych przetargach na rzecz odbudowy Ukrainy. Uczestnicy wydarzenia poznali również bariery wejścia na rynek ukraiński oraz warunki realizacji zamówień publicznych na terenie Ukrainy.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) jest instytucją doradczą wchodzącą w skład Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). To pierwszy punkt kontaktu dla eksporterów i inwestorów. Działa zarówno w Polsce, jak i poprzez sieć biur na całym świecie.