Skokowy wzrost cen diesla na stacjach

Ostatnie dni sierpnia, tak jak cały mijający tydzień, dla posiadaczy diesli będą wyglądały podobnie. Niestety, będzie to oznaczało coraz droższe tankowanie. Po skokowym wzroście cen oleju napędowego już o blisko 40 gr/l, kolejny tydzień także zapowiada się z podwyżkami

Ceny oleju napędowego mogą ponownie rosnąć od 20 do nawet 40 groszy na litrze. Poziom realizowanej marży detalicznej nie pozwala bowiem na pokrycie ciągle rosnących cen diesla w hurcie, który od 11 sierpnia zdrożał o ok. 70 gr/l netto.  Kontynuacja podwyżek cen diesla w hurcie będzie zbliżała ceny na stacjach do tegorocznego maksimum, czyli blisko 8 zł/l.

Aktualnie kształtują się na poziomie: dla benzyny bezołowiowej 95 – 6,63 zł/l (-1 gr/l), bezołowiowej 98 – 7,55 zł/l (-1 gr/l), oleju napędowego 7,48 zł/l (+38 gr/l), autogazu 3,19 zł/l (-2 gr/l).

Z analizy wynika, że rynek benzyn i autogazu jest bardziej stabilny i mimo, że benzyny w hurcie też drożeją to skala podwyżek w porównania do oleju napędowego jest symboliczna. W następnym tygodniu ceny benzyny bezołowiowej 95 na stacjach mogą drożeć o 5-10 groszy na litrze.

Wzrosty cen październikowej serii kontraktów na ropę naftową Brent wyhamowały w rejonie 102,50 USD/bbl. W piątek rano ropa Brent kosztuje około 101 USD/bbl i jest 5 USD/bbl droższa niż przed tygodniem.

Wsparciem dla rynku jest zmiana retoryki OPEC+. Przedstawiciele Arabii Saudyjskiej podkreślają, że ewentualny powrót na rynek ropy irańskiej, ryzyko recesji i dysproporcje w wycenie między rynkiem fizycznym a instrumentów finansowych mogą być podstawą do zmiany polityki podażowej i cięć produkcji. Z drugiej strony limity produkcji mają się nijak do rzeczywistego poziomu produkcji ropy w ramach OPEC+. Od kilku miesięcy różnice sięgają 2 – 2,6 mln bbl/d.

Komercyjne zapasy ropy naftowej w USA spadły w skali tygodnia zgodnie z danymi EIA o 3,3 mln bbl do 421,7 mln bbl i jest to poziom 6% niższy od 5-letniej średniej dla tej pory roku. Zapasy olejów zmniejszyły się w skali tygodnia 0,7 mln bbl do 111,6 mln bbl. Aktualnie amerykański poziom zapasów olejów jest 24% poniżej 5-letniej średniej, co ma związek z rosnącym eksportem na rynek europejski i Ameryki Łacińskiej. USA zwiększyły eksport olejów w skali roku o ponad 30% do średniego poziomu (po 3 tygodniach sierpnia) – 1,4 mln bbl/d.

Brytyjski urząd statystyczny (ONS) poinformował, że czerwiec był pierwszym miesiącem od stycznia 1997 roku, kiedy Wielka Brytania nie zaimportowała żadnych paliw ani ropy naftowej z Rosji.

Urszula Cieślak, Rafał Zywert, eksperci Reflex