Ukraińska grupa rolnicza notuje rekordowe plony mimo wojny

Pixabay

Ukraińska grupa rolnicza IMC zakończyła kilka dni temu żniwa ozimej pszenicy. Spółka, mimo trwającej wojny i zaminowanych pól, zanotowała rekordową wydajność tego zboża

Po przerwie z powodu rozpoczęcia przez Rosję ataku na Ukrainę grupa wznowiła działalność eksportową w maju i eksportowała od 8 do 18 tys. ton zboża miesięcznie.

– Wojna w Ukrainie wprowadziła zmiany we wszystkie sfery działalności rolniczej naszej spółki, dlatego tegoroczne żniwa ozimych upraw nie są wyjątkiem. Część powierzchni, zasiana ozimą pszenicą, na wiosnę była zaminowana, na innych polach bezpośrednio znajdowały się oddziały wojskowe lub miały tam miejsce działania wojenne. Z tej przyczyny nie byliśmy w stanie wykonać w optymalnym czasie wszystkich operacji zgodnych z technologicznymi standardami, a z niektórych czynności pielęgnacyjnych musieliśmy całkowicie zrezygnować – mówi Oleksandr Wierżichowskij, dyrektor operacyjny IMC.

Jednak odpowiedzialna i wysokiej jakości praca wszystkich działów produkcyjnych firmy, a także sprzyjające warunki pogodowe (wiosna i lato w północnej środkowej Ukrainie było stosunkowo chłodne i deszczowe) odpowiednio wpłynęły na dojrzewanie zboża i w efekcie na dobry, rekordowy plon – dodaje.

Chociaż byliśmy zmuszeni zminimalizować wykorzystanie wynajętych maszyn, co opóźniło nieco okres zbiorów, to zaangażowanie naszego zespołu pozwoliło zebrać wszystkie uprawy ozime. Jest to prawdziwy wkład IMC w bezpieczeństwo żywnościowe Ukrainy i świata – zaznacza Oleksandr Wierżichowskij.

Pszenica była zasiana na powierzchni 18,3 tys. ha, z której zebrano 123 tys. ton. To daje średnią wydajność z hektara na poziomie 6,7 ton. Jest to najlepszy wynik spółki w historii jej działalności. Wydajność jest o 18% lepsza od rezultatów z 2021 roku. Spółka ocenia też, że słonecznik i kukurydza na polach IMC są w dobrej kondycji, a pogoda sprzyja dobremu rozwojowi upraw.