DHL wybuduje w Polsce centrum dystrybucyjne za 70 mln euro

Materiały prasowe

DHL Supply Chain, światowy gigant w sektorze logistyki i zarządzania łańcuchami dostaw, rozpoczął budowę pierwszego etapu ekologicznego centrum logistycznego w Gorzowie Wielkopolskim. Jego budowa ma potrwać do początku 2023 r. i pochłonie około 70 mln euro

– Cały etap to koszt około 70 mln euro. Co do następnych etapów, to jeszcze nie chcemy mówić o szczegółach, ponieważ skupiamy się na razie na pierwszym etapie – mówi serwisowi ISBiznes.pl Agata Wydmańska, szefowa marketingu i komunikacji CEE DHL Supply Chain.

Budowa kompleksuDSC E-com Distribution Center w Gorzowie Wielkopolskim jest kolejnym etapem rozwoju działalności DHL Supply Chain w zachodniej części Polski i odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na obsługę rynku e-commerce, który od kilku lat rozwija się w rekordowym dwucyfrowym tempie. Pandemia dodatkowo pokazała, jak ważnym sektorem w gospodarce jest handel internetowy.

Obiekt o powierzchni ponad 60.000 mkw., który jest pierwszym etapem planowanego kompleksu o całkowitej powierzchni ponad 110.000 mkw., będzie drugim co do wielkości tego typu budynkiem w Gorzowie Wielkopolskim. Pracę w kompleksie znajdzie kilkaset osób.

W czwartek, 18 sierpnia przedstawiciele DHL Supply Chain i lokalnych władz podpisali akt erekcyjny i wmurowali kamień węgielny pod nową inwestycję.

Wybraliśmy to miejsce dla naszej inwestycji, gdyż Gorzów Wielkopolski jest położony w idealnym dla łańcucha logistycznego miejscu, łączącym wschód z zachodem poprzez pobliską autostradę A2 i północ z południem, poprzez drogę ekspresową S3, nie tylko w perspektywie kraju, ale i tego regionu Europy. Dodatkowym atutem jest bardzo dobrze rozwinięty rynek pracy i wykwalifikowana siła robocza będąca spadkiem po bogatej przemysłowej historii miasta – mówił Tomasz Kocik, wiceprezes ds. finansów DHL Supply Chain w Europie Centralnej i Wschodniej i dodał, że nie jest to ostatnia inwestycja DHL Supply Chain w Gorzowie.

Ekologiczne centrum dystrybucyjne DHL

DHL podaje, że zgodnie z polityką GoGreen DHL obiekt przejdzie proces certyfikacji i będzie realizowany zgodnie z założeniami systemu BREEAM na poziomie Excellent. Już od momentu rozpoczęcia budowy minimalizowane jest zużycie energii elektrycznej poprzez zastosowanie licznych rozwiązań takich jak systemy podliczników czy świetliki.

Wdrażane są także rozwiązania redukujące zużycie wody oraz zarządzające światłem. Planowane są również miejsca do ładowania samochodów elektrycznych, a tereny zewnętrzne zostaną zagospodarowane jako obszary zielone.

DHL Supply Chain jest też m.in. zaangażowany w zmniejszanie śladu węglowego i wyznaczenie najwyższych standardów w zakresie kwestii społecznych i zarządzania. Inwestycja jest realizowana w oparciu o restrykcyjne założenia ograniczające użycie paliw kopalnych. Budynek będzie operacyjnie neutralny w kontekście śladu węglowego, zostanie wyposażony w panele fotowoltaiczne, a temperatura wewnątrz będzie kontrolowana poprzez nowoczesne pompy ciepła.

DHL Supply Chain podkreśla, że wielokrotnie wprowadzała przełomowe zmiany w sektorze logistyki, począwszy od przedstawienia pierwszego ekologicznego produktu logistycznego po uzyskanie miana pierwszej firmy logistycznej, która zobowiązała się do osiągnięcia zerowego poziomu emisji do roku 2050.