Rekordowa oferta przejęcia w branży deweloperów gier. Analitycy sceptyczni

Pixabay

AppLovin, jedna z największych firm deweloperskich dla gier konsolowych, złożyła ofertę kupna wszystkich akcji swojego konkurenta Unity Software za 17,5 mld dol. Byłaby to rekordowa transakcja w branży deweloperów gier konsolowych, jednak analitycy postrzegają ją tylko jako ruch wyprzedzający, który ma zapobiec problemom biznesowym jakie mogą czekać AppLovin ze strony Unity

AppLovin zaoferował 58,85 dol. za każdą akcję Unity, co stanowi 18% premię w stosunku do ich wyceny z zamknięcia 8 sierpnia. Unity zostałoby właścicielem 55% wyemitowanych akcji połączonej spółki, co miałoby stanowić o  około 49% głosów na WZA i NWZA nowej spółki.

Oferta została złożona niedługo po tym, jak Unity ogłosiło, że za 4,4 mld dol. wykupi wszystkie akcje mniejszego dewelopera gier i bezpośredniego rywala AppLovin – firmy ironSource. Teraz jeśli Unity chciałoby odpowiedzieć pozytywnie na ofertę AppLovin, stałoby sie rywalem ironSource i musiałoby zakończyć negocjacje z tą firmą. Co jest celem AppLovin.

Zgodnie z proponowaną umową, dyrektor generalny Unity John Riccitiello zostałby dyrektorem generalnym połączonej firmy, a dyrektor generalny AppLovin Adam Foroughi objąłby funkcję dyrektora operacyjnego. Foroughi już stwierdził, że połączona firma będzie miała potencjał do wygenerowania skorygowanego zysku operacyjnego w wysokości ponad 3 mld dol. do końca 2024 r. Unity odpowiedziała, iż oferta zostanie rozważona, zaś obecnie firma chce ogłosić wyniki operacyjne za II kw. 2022 r.

Obie firmy tworzą oprogramowanie służące do budowy i rozwoju gier wideo zarówno konsolowych jak i na PC, wykorzystując przy tym nowe technologie, takie jak tzw. metaverse, czyli immersyjne światy wirtualne. Oprogramowanie Unity zostało wykorzystane do budowy tak popularnych gier, jak „Call of Duty: Mobile” i „Pokemon Go”, podczas gdy AppLovin nie tyle tworzy własne gry, ile poprzez narzędzia i projekty zapewnia programistom pomoc w rozwoju i zarabianiu na aplikacjach gier.

Oferta AppLovin pojawia się, gdy twórcy gier i producenci konsol ostrzegają przed spowolnieniem w branży, ponieważ utrzymująca się od dłuższego czasu inflacja i złagodzenie ograniczeń związanych z COVID-19 skłaniają graczy do wybierania aktywności na świeżym powietrzu. Warto zauważyć, że firma obniżyła 9 sierpnia prognozy sprzedaży Jak powiedział agencji Reuters Serkan Toto, założyciel firmy konsultingowej Kantan Games, zajmującej się branżą gier, ta oferta „jest zaskoczeniem dla wszystkich w branży”. Jest przy tym bardzo sceptyczny co do szans jej zawarcia. – To firma warta 15 mld dol., która szuka firmy o wartości 15 mld dol. To desperacka próba konsolidacji, a szanse na zawarcie umowy o przejęciu są bardzo małe – dodał. Opinia Toto pokrywa się opiniami analityków branży gier. Jeden z nich pytany przez serwis ekonomiczny CNN stwierdził, iż „daje 25% szans na realizacje tej umowy, ale rynek potrafi być szalony”.