Pfizer za 5,4 mld dol. przejmuje producenta leku na anemię

Pfizer przejmuje producenta leków na choroby krwi Global Blood Therapeutics. Umowa ma wartość 5,4 mld dol. i prawdopodobnie da koncernowi możliwość wytworzenia leków na różne typy anemii

Koncern chce zapłacić 68,50 dol. za akcję Global Blood Therapeutics, co stanowi 7,3% premii w stosunku do ostatniego notowania akcji spółki podczas piątkowego zamknięcia giełdy. Jednak w stosunku do czwartkowego zamknięcia byłoby to już 42,7%, bowiem w piątek rano ukazał się materiał The Wall Street Journal mówiący o rozmowach w sprawie przejęcia spółki przez Pfizera. Akcje Global Blood dodatkowo wzrosły o 4,5% po oficjalnym ogłoszeniu transakcji.

Jak twierdzą analitycy, dla Pfizera zasilonego olbrzymimi zyskami ze sprzedaży opracowanej wspólnie z BioNTechSE szczepionki mRNA przeciw COVID-19 „nadszedł czas fuzji i przejęć”. Sprzedaż szczepionki bowiem spada i koncern musi rozglądać się za następnymi blockbusterami –  lekami które zapewnią mu długotrwałe zyski i stabilną pozycję w danym segmencie rynku farmaceutycznego. W maju br. koncern za 11,6 mld dol. przejął Biohaven Pharmaceutical, wytwórcę leków na migrenę, zaś w lipcu zakończył przejmowanie 6,7 mld dol. firmy Arena  Pharmaceuticals, producenta leków na schorzenia immunologiczne.

Przejęcie Global Blood Therapeutics oznacza, że Pfizer stanie się właścicielem terapeutyku Oxbryta, bardzo obiecującego leku na anemię sierpowatą.

Anemia sierpowata jest bardzo groźną i śmiertelną chorobą krwi. Na świecie cierpi na nią ponad 4,3 mln osób, a kolejne ok. 43 mln są nosicielami jednego zmutowanego allela. Rocznie rodzi się ponad 300 tys. dzieci z tą odmianą anemii w krajach rozwijających się, a 90% z nich nie dożyje dorosłości. Rocznie z powodu powikłań tej choroby umiera ok. 180 tys. osób, jest to bowiem choroba przewlekła, wyniszczająca, o różnym nasileniu klinicznym. To schorzenie ma podłoże genetyczne spowodowane zmianą pojedynczego nukleotydu w genie β-globiny (HBB) – hydrofilowy kwas glutaminowy zastępuje hydrofobowa walina. Powstaje hemoglobina S (HbS), która polimeryzuje w warunkach niedotlenienia bądź kwasowości deformując czerwone krwinki w kształt sierpa. Oczekiwana długość życia pacjentów z tym schorzeniem to 42–53 lata dla mężczyzn i 48–58 lat dla kobiet. Tylko w USA choruje na nią 100 000 osób.

Oxbryta, wytworzona przez Global Blood Therapeutics jest jednym z niewielu leków znoszących objawy anemii sierpowatej i zatwierdzonych  na rynku amerykańskim przez FDA i europejskim przez EMA do stosowania u pacjentów zarówno starszych, jak i młodszych przed 12 rokiem życia. Lek ten przyniósł firmie 55,2 mln dol. zysku ze sprzedaży tylko w I kw. 2022 roku. Jak powiedziała agencji Reuters Louise Chen, analityk Cantor Fitzgerald, inwestorzy chcieli by Pfizer wprowadzał nowe leki do portfolio, co pozwoliłoby zwiększyć zyski po zakończeniu obecnej dekady, kiedy „kluczowe aktywa w postaci obecnie sprzedawanych leków zaczną tracić ochronę patentową”. Analitycy uważają, że Pfizer celuje przez przejęcie Global Blood Therapeutics w leki na różne odmiany anemii, co zapewniłoby koncernowi stabilną pozycję i bardzo duże zyski.