Kontrole PIP w sklepach Biedronka. Sieć nie złamała prawa

Sklep Biedronka

Główny Inspektor Pracy zdecydowała o przeprowadzeniu pilotażowych kontroli w 258 sklepach Biedronka w związku z doniesieniami mediów o planach otwarcia w niedzielę 7 sierpnia br. sklepów tej sieci  – informuje Państwowa Inspekcja Pracy

Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko podjęła decyzję o przeprowadzeniu na terenie Okręgowych Inspektoratów Pracy w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku i Katowicach pilotażowych kontroli w zakresie przestrzegania przepisów ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.

Inspektorzy pracy udali się do 258 sklepów sieci “Biedronka”.

– Okazało się, że w żadnym z nich nie była prowadzona działalność handlowa. Cieszę się, że kierownictwo sieci “Biedronka” nie podjęło decyzji o uruchomieniu sklepów w niedzielę. Uważam, że jest to efekt wspólnych działań PIP oraz resortów: Rodziny i Polityki Społecznej oraz Finansów. Szacunek do przepisów prawa wziął górę nad chęcią osiągnięcia dodatkowych zysków z naruszeniem prawa pracowników do niedzielnego wypoczynku z rodziną – mówi Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy.

PIP przestrzega, że nadal wszelkie sygnały dotyczące naruszenia przepisów ograniczających handel w niedzielę będą weryfikowane przez inspektorów z wykorzystaniem wszystkich dostępnych środków.

Minimalny mandat nałożony przez inspektora pracy za naruszenie tego zakazu to 1000 zł. Jeśli sprawa trafi do sądu, to kara może wynieść nawet 100 tysięcy złotych, gdy działania pracodawcy zostaną ocenione jako uporczywe naruszanie uprawnień pracowniczych. Aby stwierdzić naruszenie przepisów inspektor nie musi być obecny w sklepie w dniu, w którym obowiązywał zakaz prowadzenia handlu. Fakt prowadzenia działalności handlowej w dzień objęty zakazem może być stwierdzony w oparciu o różne dowody – np. na podstawie ewidencji czasu pracy pracowników, godzin uruchomienia kas, zeznań świadków, czy zapisów monitoringu, nawet po upływie jakiegoś czasu od tego zdarzenia.