Z portfela Berkshire Hathaway wyparowało 43,8 mld dol.

SEG 2025

Rosnąca inflacja w USA, domykanie rynku konsumenckiego i spadek cen akcji znalazły już pierwszą ofiarę. To wielki konglomerat inwestycyjny Warrena Buffeta, Berkshire Hathaway, który w II kw. br. odnotował 43,8 mld dol. straty na portfelu inwestycyjnym

Mimo tego, Berkshire Hathaway wygenerowało prawie 9,3 mld dol. zysku operacyjnego, ponieważ wzrosty cen akcji z firm reasekuracyjnych i kolei BNSF zrekompensowały straty na akcjach ubezpieczyciela samochodowego Geico. Były one spowodowane wzrostem roszczeń z tytułu wypadków, którego przyczyną były brak części do napraw samochodów i wyższe ceny używanych wozów. Berkshire spowolniło również skup swoich akcji, choć nadal dysponowało 105,4 mld dol. w gotówce, które można było wykorzystać w tym celu. Konglomerat odkupił własne akcje zaledwie za 1 mld dol., co oznacza spadek z 3,2 mld dol. w I kwartale i znaczny spadek w porównaniu z 51,7 mld dol. wydanych na ten cel w latach 2020 i 2021.

Zakupy akcji z 51,1 mld dol. w I kwartale, kiedy to  Berkshire objęło znaczny pakiet udziałów w spółkach naftowych Chevron i Occidental Petroleum, spadły do poziomu 6,15  mld dol. w II kw.

W raporcie kwartalnym Berkshire przyznaje, że „utrzymywały się znaczące zakłócenia w łańcuchach dostaw i  wzrosły koszty”, a przyczynami były m.in. pojawienie się nowych wariantów Sars-CoV-2 oraz konflikty geopolityczne, w tym inwazja Rosji na Ukrainę. Bezpośrednie straty nie miały jednak odgrywać większej roli pomimo wyższych kosztów materiałów, wysyłki i robocizny w firmach produkcyjnych.

Wyniki netto ucierpiały ponadto z powodu strat Berkshire w wysokości 53 mld dol. z tytułu inwestycji w  instrumenty pochodne oraz ponad 21% spadków notowań holdingów, w których konglomerat był zaangażowany takich, jak: Apple, Bank of America i American Express. Warren Buffet zauważa, że w końcu notowania akcji wzrosną, a Berkshire zacznie zarabiać. Przykładem jest tu choćby rok 2020, kiedy to Berkshire straciło prawie 50 mld dol. w I kwartale, kiedy wybuchła pandemia, ale ostatecznie zarobiło 42,5 mld dol. przez cały rok.

Jednym z podstawowych problemów Berkshire Hathaway jest firma ubezpieczeniowa Geico. Poniosła ona stratę ubezpieczeniową w wysokości 487 mln dol. przed opodatkowaniem i jest to czwarta z rzędu strata kwartalna. Jak powiedziała Cathy Seifert, analityk CFRA Research, Geico: ma mniejsze osiągnięcia niż inne firmy na rynku jeśli chodzi o podnoszenie stawek i zatrzymywanie klientów, ale wszyscy ubezpieczyciele samochodów mają do czynienia z inflacją kosztów roszczeń.  

Za to zysk w kolei BNSF wzrósł o 10% przy wyższych przychodach na wagon, co częściowo zrównoważyło niższe wolumeny frachtów. Zysk Berkshire Hathaway Energy wzrósł o 4%.

Jak powiedział agencji Reuters, James Shanahan, analityk Edward Jones & Co „mimo wielkiej straty aktywów netto wyniki pokazują odporność Berkshire”, zaś ocena konglomeratu pozostaje neutralna”. Jak dodał „przedsiębiorstwa radzą sobie dobrze pomimo wyższych stóp procentowych, presji inflacyjnej i obaw geopolitycznych. To pozwala ufać firmie w przypadku recesji”. Inwestorzy i analitycy uważnie obserwują Berkshire nie tylko ze względu na reputację Buffetta, a także dlatego, że zachowanie dziesiątek jednostek operacyjnych konglomeratu z Omaha w stanie Nebraska często odzwierciedla szersze trendy gospodarcze. „Berkshire to mikrokosmos szerszej gospodarki. Pokazuje, że wiele firm cieszy się zwiększonym popytem, ​​ale nie są one odporne na wyższe koszty produkcji spowodowane inflacją” – powiedziała agencji Reuters analityk Cathy Seifert. Jej rekomendacja dla Berkshire to „trzymaj”. Jak powiedział agencji Reuters Tom Russo, partner w Gardner, Russo & Quinn w Lancaster w Pensylwanii, takie sytuacje “pokazują zmienną naturę rynków, ale w Berkshire Hathaway wszystko toczy się jak zwykle”. Gardner, Russo & Quinn w Lancaster zainwestowali w akcje 8 mld USD z czego 17% to właśnie akcje Berkshire.