Sierpień nie rozpieszcza nas, jeśli chodzi o posiedzenia głównych banków centralnych, ale nie oznacza to, że nie ma ich wcale. Wczoraj zakończyło się posiedzenie brytyjskiej RPP i, zgodnie z oczekiwaniami, przyniosło podwyżkę stóp o 50 pb. Podjęto również decyzję o rozpoczęciu redukcji bilansu
Znacznie ciekawsze są nowe projekcje BoE, w tym alternatywne warianty. Nowy raport o polityce pieniężnej sugeruje bowiem naszym zdaniem, że BoE jest bardzo blisko końca cyklu.
- Bank spodziewa się, że Wielka Brytania wejdzie wkrótce w recesję i zacznie się to już w IV kwartale b.r. W praktyce BoE spodziewa się kilkuletniej stagnacji, bo w bazowym scenariuszu PKB zostaje na poziomie z 2019 r. przynajmniej do połowy 2025 (sic!). Główną przyczyną będzie spadek konsumpcji wywołany przez spadek realnego dochodu do dyspozycji (wielokrotnie głębszy niż w czasie Wielkiej Recesji i później). Efektem będzie również wzrost bezrobocia (z 3,5 do powyżej 6%).
- Inflacja wraca do celu z dalekiej podróży – z ponad 13% do poniżej 2% w 2024. Tempo jej zejścia zależy od wybranego wariantu projekcji. W bazowym, gdzie założono ścieżkę stóp z wycen rynkowych (jeszcze 100-125 pb), dochodzi do tego na początku 2024, w alternatywnym – w jego drugiej połowie.
Bank Anglii jest ciekawy dla nas z trzech powodów:
- Celuje tylko w inflację i z mocy prawa nie dba o inne zmienne.
- Skręcał szybko w stronę podwyżek stóp, bo zaczął je jeszcze w końcówce zeszłego roku.
- Mechanika recesji i inflacji w Wielkiej Brytanii jest ze względu na rolę cen energii podobna do strefy euro. Różnica to prawdopodobnie bardziej restrykcyjna polityka fiskalna.
W komunikacji BoE sporo jest wzmianek o ryzykach w górę dla inflacji, ale sam zabieg z alternatywnymi projekcjami przypomina nam wcześniejsze ruchy Narodowego Banku Czech (który cykl podwyżek zaczął przed BoE). BoE otwiera sobie furtkę do nierealizowania ścieżki stóp z wycen rynkowych. Formalnie nie musi dbać o wzrost gospodarczy, ale członkowie tamtejszej RPP zadają sobie pytanie, czy dodatkowe podwyżki są warte tych -0,4 pkt. proc. na ścieżce inflacji i dojścia do celu kwartał szybciej. Rozstrzygną to najbliższe dane, ale odnosimy wrażenie, że BoE jest blisko końca cyklu.
Wzrost PKB (% r/r) w Wielkiej Brytanii w dwóch scenariuszach

Inflacja CPI (% r/r) w Wielkiej Brytanii w dwóch scenariuszach

Realna roczna zmiana dochodu z pracy po opodatkowaniu oraz prognoza BOE

Zespół Analiz Banku Pekao