Dziś, zamiast pogłębionego spojrzenia na jeden zestaw danych, zdecydowaliśmy się dokonać przeglądu wszystkich wczorajszych odczytów. W pewnym sensie domkniemy (lub odświeżymy) tematy, które nasi Czytelnicy już znają
BEA potwierdziła, że Stany Zjednoczone znalazły się w II kwartale w technicznej recesji (po spadku o 1,6% gospodarka USA skurczyła się o 0,9% kw/kw SAAR). Jest to kolejny triumf modelu GDP Now Atlanta Fed nad konsensusem ekonomistów. Jak pisaliśmy w jednym z poprzednich raportów, struktura wzrostu PKB w I półroczu była dość specyficzna – w II kwartale pod kreskę zepchnął go spadek zapasów. Tym niemniej, w amerykańskim PKB widzimy ciekawe tendencje: (a) konsumpcja prywatna wyhamowała, rosnąc tylko o 1% kw/kw SAAR; (b) inwestycje w budynki inne niż mieszkaniowe spadały w każdym z ostatnich pięciu ostatnich kwartałów; (c) inwestycje mieszkaniowe odjęły 0,7 pkt. proc. od wzrostu w II kwartale; (d) wydatki rządowe spadały trzeci miesiąc z rzędu. Czego nie mówić o braku prawdziwej recesji w danych, ten odczyt PKB ma dość słabą strukturę i reakcja rynku nie dziwi (choć jej skala może).
Rozczarowały również tygodniowe dane z amerykańskiego rynku pracy. Przez dłuższy czas ignorowaliśmy je, ponieważ wykazywały jasny trend spadkowy. Późniejsze wzrosty (od początku kwietnia b.r.) były naszym zdaniem efektem odsezonowania zaburzonego przez gigantyczny przepływy do i od bezrobocia w początkowym okresie pandemii. Jesteśmy jednak blisko prawdziwego punktu przegięcia – ostatnie wzrosty liczby nowych wniosków o zasiłki są szybsze niż wynikałoby to ze wzorców sezonowych z przedpandemicznego okresu pełnego zatrudnienia. Kontynuacja będzie potwierdzeniem, że z rynkiem pracy w USA istotnie dzieje się coś niedobrego. To zaś najważniejsze brakujące ogniwo między techniczną a „prawdziwą” recesją.
Po przerwie niemiecka inflacja wróciła do zaskakiwania w górę (o 0,3 pkt. proc.). Różnica między inflacją mierzoną wg metodyki krajowej i HICP (odpowiednio, spadek i wzrost) sprowadza się do wag i częstotliwości ich aktualizacji. W lipcu inflacja bazowa nieznacznie spadła (po zaokrągleniach 3,2% r/r, nieznana struktura), szybciej rosły ceny żywności (12,7 -> 14,8% r/r). Dla EBC to HICP ma jednak znaczenie…
Wzrost PKB w USA (% kw/kw SAAR)

Nowe wnioski o zasiłki w USA (dane nieodez.)

Inflacja i inflacja bazowa CPI w Niemczech (r/r)

Zespół Analiz Banku Pekao