Rynek najmu w Warszawie nie zwalnia. Padł kolejny rekord

Pixabay

Według raportu firmy Savills, monitorującej rynek najmu, I pół. 2022 r. przyniosło rekordowy popyt na powierzchnie biurowe na warszawskim rynku. W ciągu sześciu miesięcy wynajęto 479 400 m kw., co przekłada się na wzrost rok do roku o 94%

Eksperci z Savillsa zaznaczają, że wobec rosnącej luki podażowej należy spodziewać się wzrostu czynszów. Wszystko przez zmniejszenie zasobów powierzchni oraz znaczący wzrost kosztów budowy i zarządzania obiektami biurowymi. Obecne stawki najmu w najbardziej prestiżowych lokalizacjach w centrum miasta mieściły się w 21-25,5 euro za m kw. miesięcznie. Dla porównania, na Służewcu – największym peryferyjnym obszarze biznesowym stolicy – wyniosły 13-15 euro za m kw. miesięcznie.

Z danych raportu wynika, że całkowita podaż warszawskiego rynku biurowego wyniosła w I półroczu 6,27 mln m kw. Zaznaczono, że następuje powolne wyrównanie rozkładu na poszczególne obszary miasta. Obecnie 45% nowoczesnej powierzchni biurowej znajduje się w strefach centralnych, podczas gdy 55% znajduje się poza obszarem centrum Warszawy.

Raport Savillsa podaje, że w budowie znajduje się 303 100 m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej i jest to najniższy wynik w historii. W drugiej połowie roku w planach deweloperów jest dostarczenie kolejnych 122 500 m kw. powierzchni biurowej, co przełoży się na całkowitą nową podaż 251 500 m kw. w 2022 r. Największe projekty w budowie to m.in. Varso Tower (66 300 m kw.), The Bridge (47 000 m kw.) oraz Skyliner II (38 000 m kw.), spośród których pierwszy zostanie oddany do użytku jeszcze w tym roku. Niewykluczone jednak, że szczyt koniunktury deweloperskiej w Warszawie tym obszarze jest już za nami.

– Widzimy postępujący spadek aktywności deweloperskiej, który rozpoczął się w I kw. 2020 r. Jest on wynikiem czasowego zamrożenia projektów po wybuchu pandemii oraz wojny na Ukrainie, które przełożyły się na wzrost cen materiałów i surowców, odpływ części ukraińskich pracowników budowlanych oraz przesunięciem w czasie poszczególnych projektów. W rezultacie na lata 2023-2024 przewidujemy oddanie do użytku projektów o łącznej powierzchni 251 600 m kw. – komentuje Daniel Czarnecki, dyrektor działu powierzchni biurowych w Savills.