USA: najwyższy miesięczny wzrost cen konsumpcyjnych od 40 lat

Pixabay
SEG 2025

Czerwcowy wzrost cen konsumpcyjnych w USA wyniósł 9,1% licząc rok do roku. Był to najwyższy wzrost cen konsumpcyjnych od 40 lat. Ceny żywności rosną w najszybszym tempie od lutego 1981 r., a ceny energii odnotowały największy skok od ponad 42 lat

Departament Pracy administracji USA  odnotował większy niż oczekiwano wzrost rocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych. Po uwzględnieniu wyższych cen towarów i usług w tym pojazdów, odzieży i mebli wskaźnik CPI w ujęciu miesięcznym okazał się najwyższy od 17 lat. Także podwyżka czynszów okazała się wyższa niż zakładano – wzrosły one najbardziej od 36 lat.

W czerwcu wyższy niż oczekiwano był także poziom zatrudnienia. Analitycy uważają, że zestawienie tych dwóch danych wykazuje na to, iż polityka Rezerwy Federalnej jak dotąd nie zdaje za bardzo egzaminu w walce z narastającą inflacją, nie ochładza popytu i nie sprowadza inflacji do zakładanego celu wynoszącego 2%.

Jak powiedział agencji Reuters Christopher Rupkey, główny ekonomista FWDBONDS w Nowym Jorku „pomimo najlepszych intencji Fed wydaje się, że gospodarka przechodzi w stan coraz wyższej inflacji, zaś FED pozostaje coraz bardziej w tyle w walce z nią”.

Indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł w ubiegłym miesiącu o 1,3% i był to największy miesięczny wzrost od września 2005 (w maju było to 1%), przy czym za blisko połowę wzrostu CPI odpowiadał 7,5% wzrost cen energii. Ceny gazu ziemnego wzrosły o 8,2%, najwięcej od października 2005 r. Po 4,1% wzroście cen benzyny w maju, w czerwcu jej wzrost wyniósł 11,2%. Na razie na szczęście dla konsumentów, po przebiciu psychologicznej bariery 5 dol. za galon, spadły one do średnio 4,631 dol. za galon w całych USA. Za to wzrost cen żywności dla gospodarstw domowych wyniósł w czerwcu 1%, co oznacza szósty z rzędu miesięczny wzrost o co najmniej 1,0%.

W ciągu 12 miesięcy do czerwca br., wskaźnik CPI wzrósł o 9,1% i jest to, po majowym wzroście o 8,6%, największy wzrost od listopada 1981. Według wypowiedzi ekonomistów dla agencji Reuters i AP spodziewają się oni wzrostu CPI o 1,1-1,2% i rocznego wzrostu o 8,6-8,8%. Przyczyn tak wysokiej inflacji jest kilka. Pierwszą są problemy w globalnym łańcuchu dostaw dla przedsiębiorstw, od którego zależna jest amerykańska gospodarka, drugą – ogromne bodźce fiskalne ze strony administracji federalnej i stanowej na początku pandemii COVID-19, wreszcie obecnie dodatkowym problemem jest stan niestabilności i inflacji w państwach Zachodu spowodowany wojną w Ukrainie, napędzająca wzrost cen żywności i paliw.