Bank Pekao: Niemiecka tarcza ścina szczyt inflacji

centrala banku pekao
Centrala Banku Pekao

Niemieckie dane o inflacji za czerwiec przyniosły pierwsze od wielu miesięcy zaskoczenie w dół – inflacja mierzona metodyką krajową spadła z 7,9 do 7,6% r/r, a inflacja HICP obniżyła się z 8,7 do 8,2% r/r. Czy to koniec inflacyjnej fali w Niemczech? Czy to koniec inflacyjnej fali w strefie euro?

Nie i nie. Publikowane wcześniej dane z Hiszpanii, pokazujące nowy cykliczny szczyt inflacji (10,2% r/r) dość jasno pokazały, że nie mamy do czynienia ze zjawiskiem paneuropejskim. Co więcej spadek inflacji w Niemczech wynikał z tego, że w czerwcu weszły w życie dwa działania mające na celu przejściowe (3 miesiące) obniżenie cen, których efekt a priori nie był jasny i które zaskoczyły prognozujących:

  1. Obniżono na trzy miesiące podatki od paliw płynnych (30 eurocentów w przypadku benzyny i 14 dla oleju napędowego).
  2. Wprowadzono promocyjny bilet kolejowy (9 EUR / miesiąc za nieograniczoną liczbę podróży lokalnych).
  3. (to bezpośrednio nie wpływa na inflację) Wypłacono jednorazowe świadczenie osłonowe w wysokości 300 EUR.

Pierwsza z nich zrównoważyła wzrosty cen wynikające z innych przyczyn, druga jest znacznie ciekawsza, bo widać ją w inflacji bazowej. Ta spadła z 3,8 do 3,2%, w tym usługi z 2,9 do 2,1% r/r. Nie znamy szczegółowego rozbicia, ale na podstawie danych z landów można wywnioskować, że w istotnej skali wyhamowały tylko ceny w kategorii Transport. Bilety kolejowe to ok. 0,5% koszyka i można zastanawiać się, jak dokładnie Destatis to uwzględnił, ale można sobie z łatwością wyobrazić spadki usług transportu kolejowego o kilkadziesiąt %.

Czy to koniec wzrostów inflacji? Niemieckie działania osłonowe będą obowiązywać do sierpnia włącznie, w II połowie roku zaczną działać niezawodne efekty bazowe. Tym niemniej, to nie koniec. Kryzys energetyczny wciąż trwa i zachowanie europejskich rynków energii w ostatnich dniach pokazuje, że krótkoterminowo to wciąż jest czynnik proinflacyjny. Kontrakty na energię elektryczną w Niemczech zdrożały o ok. 60%, a dalszy przebieg kryzysu energetycznego (tak pod względem dostaw, jak i cen energii) jest obciążony ogromnym ryzykiem.

Inflacja i inflacja bazowa CPI w Niemczech

Źródło: Refinitiv

Inflacja w wybranych krajach strefy euro (% r/r)

Źródło: Macrobond

Cena energii elektrycznej w Niemczech na giełdzie energii (EUR/MWh)

Źródło: Macrobond, Pekao Analizy

Zespół analityków Banku Pekao