Samsung Asset Management startuje z pierwszym ETF-em opartym o metaverse

Pixabay

Już 7 lipca na giełdzie w Hongkongu będzie można kupić pierwszy ETF oparty na motywie APAC Metaverse. Będzie on nosił nazwę Samsung Asia Pacific ex NZ Metaverse Theme ETF. Cenę jednostki ustalono na 15 dolarów hongkońskich (ok. 8,5 zł), ale lot wyniesie 50 jednostek, czyli aby kupić ETF trzeba wydać 750 dolarów hongkońskich (ok. 425 zł). Będzie to pierwszy globalny ETF APACblockchain w Azji, którego opłaty za zarządzanie wyniosą 0,85% rocznie

Samsung zapowiedział, że nowy fundusz ETF jest „prostym narzędziem, które może pomóc inwestorom inwestującym w branże związane z Metaverse w APAC”. Według firmy kategorie, które będą brane pod uwagę, mogą obejmować między innymi rzeczywistość rozszerzoną, rzeczywistość wirtualną, sztuczną inteligencję, media społecznościowe, gry online, transakcje cyfrowe, urządzenia, platformy i treści.

Wcześniej Samsung AM uruchomił ETF oparty na technologii blockchain w Hongkongu (kod giełdowy: 3171.HK). Jest to pierwszy globalny, aktywny fundusz ETF technologiczny oparty o firmy kryptograficzne. W jego skład wchodzi 10 największych spółek notowanych na giełdzie CME Group oferujących kontrakty futures na bitcoiny, a także fintechowy bank Silvergate oraz IBM. Samsung przyznał, że rozważa plany umieszczenia kilku innych ETF-ów na rynku koreańskim i zagranicznym.

Metaverse to wirtualna przestrzeń stworzona przy użyciu technologii 3D do naśladowania, symulowania lub wzmacniania fizycznej rzeczywistości. Technologie, które uczestniczą w jej tworzeniu to rzeczywistość wirtualna, blockchain i rzeczywistość rozszerzona. Według Gartnera, rynek metaverse może osiągnąć 783,3 mld dol. w 2024 r., przy składanej rocznej stopie wzrostu (CAGR) na poziomie 13,1% od 2020 r.