CUfuture.pl: Firmy venture capital zdążyły sowicie zarobić przed katastrofą LUNA

kryptowaluty

Choć upadek Terra Classic (LUNC) jest dla wielu szokiem, to jak donosi serwis, sporo firm VC lub sponsorów wypłaciło pieniądze, zanim protokół został zaatakowany. Chodzi o setki milionów dolarów

Serwis powołuje się choćby na słowa przedstawicieli Pantera Capital, największego na świecie funduszu hedgingowego inwestującego w kryptowaluty, zarządzanego przez Assets Under Management (AUM). Fundusz ogłosił, że zarobił ponad 100 razy na inwestycji, która na początku  wynosiła 1,7 mln dol. Oznacza to, że firma wypłaciła aż 170 mln dol. z udziałów w LUNA.

– Aż 87% jej inwestycji zostało spieniężonych między styczniem 2021 a kwietniem 2022. Wyprzedaż była sposobem funduszu na zmniejszenie ryzyka. Było to naprawdę konieczne, gdyż LUNA stała się zbyt znaczącą częścią aktywów funduszu. Musieliśmy więc zmniejszyć zaangażowanie, bo nie możesz prowadzić płynnego funduszu hedgingowego, gdy jedna pozycja stanowi jego bardzo dużą część. Pantera Capital sprzedała kolejne 8% w maju, kiedy stablecoin UST złamał swój peg (przestał być wyceniany 1:1 wobec dolara – red.) – zdradził Joey Krug, wiceprezes ds. inwestycji w Pantera Capital.

Oprócz Pantera Capital również fundusz Hack VC powiedział, że zamknął swoją pozycję w projekcie w grudniu ubiegłego roku, podczas gdy CMCC Global, jeden z inwestorów, który poparł Terraform Labs na etapie seed, powiedział, że wycofał się z projektu w marcu br.

Zazwyczaj firmy headgingowe i profesjonalni inwestorzy kierują się własnymi strategiami zarządzania aktywami. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy zdają się być jednomyślni i zgodnie zamykają pozycje. Takie wyprzedaże dużych inwestorów często są wskazywane jako jedna z przyczyn nieuchronnego krachu projektu. Niezależnie od tego, jak jest faktycznie, inwestorzy tacy jak Pantera Capital nadal będą czerpać ogromne korzyści z Terra 2.0, która przed atakiem dostarczała nowe tokeny LUNA posiadaczom starej monety.

Źródło: CUfuture.pl