Ghelamco zbuduje własne farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 10 MW

Warsaw UNIT
Materiały prasowe

Do 2024 roku firma chce osiągnąć neutralność energetyczną. Pierwszym wieżowcem w Polsce zasilanym w całości czystą energią elektryczną będzie Warsaw UNIT. Realizacją projektu zajmie się polska firma Revolt Energy

Budowa farm fotowoltaicznych przez Ghelamco to pierwszy tego typu, przełomowy projekt wpisujący się w strategię ESG dewelopera i znaczący krok ku temu, by stać się całkowicie neutralnym energetycznie.Pierwsze farmy fotowoltaiczne powstaną w sześciu lokalizacjach na terenie województwa opolskiego.

– Od 2015 roku kupujemy energię z zielonymi certyfikatami, ale to było dla nas niewystarczające. Chcieliśmy zrobić kolejny, znaczący krok w kierunku ograniczenia śladu węglowego. Dlatego sami postanowiliśmy produkować czystą energię. M.in. dzięki temu do 2024 roku Ghelamco w Polsce chce osiągnąć neutralność energetyczną. Wkrótce zaprezentujemy kolejne rewolucyjne rozwiązania wpisujące się w naszą strategię ESG mówiJeroen van der Toolen, dyrektor zarządzający Ghelamco Poland.

Pierwszym wieżowcem dewelopera, który zostanie w 100 proc. zasilony czystą energią będzie Warsaw UNIT. Wieżowiec już dziś jest najbardziej ekologicznym biurowcem w Polsce. Ghelamco dąży do tego, by energią produkowaną z własnych odnawialnych źródeł zasilać całe biurowce, prowadzone obecnie inwestycje, jak również własną przestrzeń biurową. Firma zauważa, że coraz większa liczba międzynarodowych i krajowych korporacji realizuje strategie ESG, a wymagania w stosunku do powierzchni biurowych rosną.

– Kluczową przewagą konkurencyjną opracowanego przez nas projektu jest możliwość znaczącego ograniczenia emisji CO2 z produkowanej energii elektrycznej dzięki posiadaniu własnego źródła odnawialnego. Ghelamco zastosuje panele najwyższej jakości, gwarantujące wydajną produkcję energii w okresie 30 lat. Również w tej inwestycji analizujemy cały cykl życia produktu z punktu widzenia jak najmniejszego ingerowania w środowisko – wyjaśnia Jarosław Fiutowski, członek zarządu odpowiedzialny za strategię ESG i innowacje w Ghelamco Poland. 

Pierwsze farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 10 MW zapewnią roczne zapotrzebowanie energetyczne dla Warsaw Unit. Ghelamco dokonało wcześniej analizy śladu węglowego wieżowca. Dzięki zastosowaniu energii ze źródeł odnawialnych, emisja CO2 dla Warsaw Unit w całym cyklu jego życia zostanie obniżona aż o 53%, a w zakresie zużycia mediów, aż o 70%. Rozpoczęcie produkcji czystej energii elektrycznej planowane jest na trzeci kwartał 2022 r.