Newport Logistics Fund zbuduje park logistyczny o wartości 37 mln euro

Fundusz inwestujący w nieruchomości magazynowe sfinansuje w okolicach Łodzi centrum o powierzchni ponad 32 000 m kw. Jest to pierwsza inwestycja Newport Logistics Fund w Polsce

Centrum powstanie na 10 hektarowej działce w miejscowości Lućmierz koło Zgierza. Najemcę ma już pierwszy z obiektów – firmę kurierską DPD. Dedykowany jej budynek (typu cross-dock) będzie mieścił jeden z największych i najnowocześniejszych sorterów w kraju. DPD to największy dostawca paczek w Europie. Każdego dnia przez jego sortownie przechodzi 7,5 mln przesyłek. Budowa rozpoczyna się na początku maja.

Newport Logistics Fund (NLF) jest funduszem inwestycyjnym zarejestrowanym w Luksemburgu. Koncentruje się na inwestowaniu w kompleksową realizację wysokiej jakości projektów logistycznych, zlokalizowanych w strategicznych obszarach z dobrym dostępem do infrastruktury.

– Powierzchnie magazynowo-przemysłowe na fali pandemii i zwrotowi ku e-commerce stały się niezwykle atrakcyjnym aktywem inwestycyjnym. Zyskuje na tym zwłaszcza Polska, strategiczne położona w sercu Europy, bo z polskich magazynów często obsługiwani są także zachodnioeuropejscy konsumenci. Bliżej docelowych miejsc zbytu i konsumpcji chcą być także firmy, które wyciągają wnioski z pandemii, a teraz i wojny w Ukrainie, oraz relokują część fabryk i magazynów do nas – mówi Szymon Ostrowski, dyrektor zarządzający Funduszu.  

Według JLL transakcje magazynowe stanowiły w 2020 r. ponad połowę rynku inwestycyjnego sektora nieruchomości komercyjnych. Był to wynik o 81% wyższy w porównaniu do 2019 roku oraz o 48% od rekordowego 2018 roku. W 2021 r. magazyny nadal były jednym z najbardziej pożądanych produktów inwestycyjnych wśród inwestorów na rynku nieruchomości. Łączna wartość transakcji na tym rynku sięgnęła 2,8 mld zł i była o 8 proc. wyższa niż rok wcześniej.