Akcjonariusze Orlenu zdecydowali o zbyciu sieci automatów paczkowych do spółki zależnej

Płock, 02.12.2024 (ISBnews) – Akcjonariusze Orlenu zdecydowali podczas nadzwyczajnego walnego zgromadzenia o zbyciu sieci automatów paczkowych, stanowiącej zorganizowaną część przedsiębiorstwa, poprzez jej wniesienie do spółki zależnej jako wkładu niepieniężnego na pokrycie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym.

“Nadzwyczajne walne zgromadzenie spółki wyraża zgodę na zbycie na rzecz spółki zależnej, której jedynym wspólnikiem będzie spółka (spółka nabywająca), sieci automatów paczkowych, która stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa spółki (ZCP), określoną w ust. 2 niniejszego paragrafu, poprzez wniesienie ZCP w formie wkładu niepieniężnego i objęcie w zamian wszystkich nowych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spółki nabywającej (aport)” – czytamy w uchwale podjętej przez walne.

ZCP obejmuje zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych wykorzystywanych przez spółkę do zarządzania siecią automatów paczkowych (ok. 6 tys. automatów paczkowych). Wraz z nabyciem ZCP nastąpi przejęcie przez spółkę nabywającą części zakładu pracy Orlenu związanej z działalnością ZCP.

“Aport służy realizacji przyjętych przez Orlen celów biznesowych i jest elementem restrukturyzacji w ramach grupy kapitałowej Orlen, w wyniku której nastąpi wydzielenie linii biznesowej skutkujące powstaniem podmiotu wyspecjalizowanego w zarządzaniu siecią automatów paczkowych. Według przyjętych założeń zbycie ZCP nastąpi poprzez jej wniesienie przez Orlen do spółki nabywającej, w formie aportu. Aport jest planowany do przeprowadzenia w pierwszym półroczu 2025 r.” – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Zbycie ZCP w sposób opisany w przedmiotowej uchwale nastąpi według wartości godziwej ZCP wynikającej z oszacowania przez niezależnego doradcę, wskazano również.

“W ocenie spółki wniesienie do spółki nabywającej sieci automatów paczkowych pozwoli w większym stopniu wykorzystać szanse, jakie dają trendy związane z rozwojem rynku e-commerce i potrzebami klientów. Kontynuacja działalności APM w formie odrębnego podmiotu umożliwi także pozyskanie zewnętrznego inwestora/inwestorów dla tego przedsięwzięcia” – napisał zarząd Orlenu w odpowiedzi na pytanie akcjonariusza.

Jak poinformowano podczas walnego zgromadzenia, działalność dot. automatów paczkowych zostanie wniesiona do spółki Orlen Paczka, która jest obecnie w organizacji.

“Nie prowadzimy obecnie formalnie procesu pozyskania inwestora dla działalności automatów paczkowych, ale miałby to być inwestor, który wzmocniłby naszą pozycję w prowadzeniu tej działalności” – powiedziała wiceprezes ds. finansowych Magdalena Bartoś.

Jednocześnie spółka rozważa kontynuację rozwoju sieci automatów paczkowych, poszerzenie oferty o inne usługi, w tym we współpracy ze startupami – w zakresie wdrażania innowacji technicznych w ramach programu Orlen Skylight Accelerator, wskazano również.

Grupa Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 372,64 mld zł w 2023 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.

(ISBnews)