Goldman Sachs: Inflacja wzrośnie przejściowo do 5,3% w marcu, średniorocznie 3,8% w 2025

Warszawa, 29.11.2024 (ISBnews) – Ścieżka inflacji konsumenckiej na koniec br. ukształtuje się na poziomie ok. 4,6% r/r, a następnie swoje lokalne maksimum osiągnie w marcu przyszłego roku na poziomie 5,3% r/r, ocenia Goldman Sachs. Ekonomiści banku szacują, że CPI ukształtuje się średniorocznie na poziomie 3,8% przyszłym roku.

“Decyzja rządu o przedłużeniu limitu cen energii dla gospodarstw domowych w 2025 r. obniża ścieżkę inflacji na przyszły rok o 1,3 pkt proc. w stosunku do scenariusza pełnego zniesienia. Wpływ przedłużenia na naszą prognozę jest mniejszy (-0,4 pkt proc.), ponieważ już wcześniej zakładaliśmy, że limit zostanie częściowo przedłużony. Wpływ ten będzie jednak znacznie większy na centralną prognozę NBP, która zakłada pełne zniesienie limitu. Odzwierciedlając tę różnicę, wraz z bardziej łagodnym spojrzeniem na bazową presję inflacyjną, oczekujemy, że inflacja w przyszłym roku wyniesie średnio +3,8% r/r, czyli znacznie mniej niż NBP na poziomie +5,6% r/r” – czytamy w komentarzu banku do danych GUS o inflacji w listopadzie br.

Według ekonomistów banku inflacja CPI pozostanie blisko obecnych poziomów w grudniu i styczniu, a następnie wzrośnie dzięki efektom bazowym do najwyższego poziomu +5,3% r/r w marcu 2025 r.

“Następnie efekty bazowe staną się znacznie bardziej korzystne, w wyniku czego inflacja prawdopodobnie gwałtownie spadnie w kwietniu i później” – podał bank.

Jak podał dziś Główny Urząd Statystyczny (GUS), inflacja konsumencka wyniosła 4,6% w ujęciu rocznym w listopadzie 2024 r., według wstępnych danych. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,4%. Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 4,8% r/r, ceny nośników energii odnotowały wzrost o 11,7%; ceny paliw do prywatnych środków transportu – spadły o 6%. W ujęciu miesięcznym, ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,7%, ceny nośników energii nie zmieniły się; ceny paliw do prywatnych środków transportu – wzrosły o 2,3%.

Ścieżka projekcji inflacji i PKB Narodowego Banku Polskiego (NBP) przy założeniu zamrożenia cen nośników energii dla gospodarstw domowych zakłada, że inflacja wyniesie 5,3% r/r w I kw. 2025 r. i spadnie do 5,1% w kolejnym kwartale. W ujęciu średniorocznym wyniesie 4,3% w 2025 r.

Ścieżka listopadowej projekcji inflacji i PKB banku centralnego przy założeniu dalszego uwolnienia cen nośników energii dla gospodarstw domowych zakłada, że inflacja wyniesie 6,6% r/r w I kw. 2025 r. i spadnie do 6,3% w kolejnym kwartale. W ujęciu średniorocznym wyniesie 5,6% w 2025 r.

(ISBnews)