Warszawa, 26.11.2024 (ISBnews) – Komisja Europejska pozytywnie oceniła ścieżkę wydatków w Polsce na lata 2025-2028 i zaproponowała Radzie UE jej przyjęcie. Komisja napisała w swoich rekomendacjach, że Polska powinna wyjść z procedury nadmiernego deficytu (ang. excessive deficit procedurę, EDP) do 2028 r. oraz zaprezentować pierwsze efekty działań w tym zakresie do 30 kwietnia 2025 r.
“Polska powinna zatem zlikwidować nadmierny deficyt do 2028 r. Rada wyznacza termin 30 kwietnia 2025 r. na podjęcie przez Polskę skutecznych działań i przedstawienie niezbędnych środków wraz z rocznym sprawozdaniem z postępów za 2025 r., które ma zostać przedłożone Komisji zgodnie z art. 21 rozporządzenia (UE) 2024/1263. Następnie Polska powinna składać sprawozdania z postępów w realizacji tego zalecenia co najmniej co sześć miesięcy, aż do skorygowania nadmiernego deficytu” – czytamy w rekomendacjach Komisji.
Jak podkreśliło Ministerstwo Finansów w osobnym komunikacie, projekt rekomendacji Rady UE uwzględnia planowaną niższą od proponowanej przez Komisję Europejską redukcję deficytu w 2025 r., ze względu na jednoczesny wzrost inwestycji obronnych.
“W opublikowanym dzisiaj projekcie rekomendacji Rady UE zatwierdzających ścieżkę wydatków w Polsce na lata 2025-2028 zawarta została pozytywna ocena ścieżki wydatków z Planu. W konsekwencji ścieżka zaproponowana przez Polskę zostanie również rekomendowana przez Radę UE w związku z procedurą nadmiernego deficytu (EDP, excessive deficit procedure), jakiej Polska podlega od lipca br.” – czytamy w komunikacie.
“Ścieżka wydatków zaprezentowana w przedłożonym przez rząd Planie została opracowana po otrzymaniu tzw. trajektorii referencyjnej wydatków, którą Komisja Europejska przekazuje każdemu państwu członkowskiemu, gdy deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych przekracza 3% PKB lub dług sektora instytucji rządowych i samorządowych przekracza 60% PKB. Polska przedstawiła w Planie uzasadnienie na rzecz bardziej stopniowej, lecz zgodnej z przepisami Unii Europejskiej redukcji deficytu oraz odejścia od niektórych założeń Komisji Europejskiej. Projekt rekomendacji Rady UE uznaje te argumenty, w szczególności uwzględnia planowaną niższą od proponowanej przez Komisję Europejską redukcję deficytu w 2025 r. ze względu na jednoczesny wzrost inwestycji obronnych” – czytamy dalej.
Zgodnie z projektem rekomendacji Rady UE przygotowanym w związku z procedurą nadmiernego deficytu, Polska powinna do 2028 r. zapewnić, by deficyt wyniósł mniej niż 3% PKB. Projekt rekomendacji Rady UE wymaga w tym celu przestrzegania tempa wzrostu wydatków zgodnie ze ścieżką przedstawioną przez Polskę w Planie. Podlegające ograniczeniom pierwotne wydatki netto finansowane ze środków krajowych to wydatki sektora instytucji rządowych i samorządowych po odjęciu kosztów obsługi długu i wydatków na programy unijne w pełni finansowane dochodami z funduszy unijnych.
W październiku rząd przyjął w ” Średniookresowym planie budżetowo-strukturalnym na lata 2025-2028″ 4-letnią (miał do wyboru także 7-letnią) ścieżkę wychodzenia z procedury nadmiernego deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych (wg definicji UE). Założono w nim obniżenie deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych (wg definicji UE, dług EDP) poniżej 60% PKB w 2030 r.
(ISBnews)