Neuca liczy na jedną lub dwie akwizycje w obszarze badań klinicznych w I poł. 2025 r.

Warszawa, 20.11.2024 (ISBnews) – Humaneva, która odpowiada w Grupie Neuca za obszar badań klinicznych, pracuje nad akwizycjami i jest w trakcie procesów due diligence kilku podmiotów. Neuca zakłada, że w I poł. 2025 r. uda się zrealizować jedną lub dwie transakcje, podała spółka.

Rozwój badań klinicznych w grupie wsparła niedawna inwestycja Viking Global, przypomniano.

“Inwestycja funduszu Viking w Humaneva jest dla nas strategicznym krokiem w kierunku dalszego rozwoju i ekspansji na rynkach międzynarodowych. […] Planujemy wydać środki na średniej wielkości transakcje, które wpasowują się w nasz obecny model strategii rozwoju. Jesteśmy obecnie w trakcie procesów due diligence kilku takich podmiotów. […] Rok 2025 będzie dla nas czasem intensywnego rozwoju, zarówno poprzez akwizycje, jak i organicznie. Spodziewamy się wzrostów przychodów oraz poprawy rentowności w wyniku planowanych przejęć. Jednocześnie, dla pokrycia skali i efektywnej konsolidacji globalnej, ponosimy również istotne koszty organiczne. Połączenie obu strategii rozwoju – organicznej i M&A – powinno przynieść zauważalne efekty z końcem roku 2025” – napisał zarząd na czacie zorganizowanym przez Strefę Inwestorów.

“Spółka, zgodnie ze strategią, skupia się na konsolidacji rynku w segmencie poszerzania dostępności do badań klinicznych w ramach opcji terapeutycznych na całym świecie – mówimy tutaj głównie o segmencie SMO Pratia. Obecnie spółka jest w kilku bardziej i mniej formalnych procesach inwestycyjnych w Europie, USA i regionie APAC. Zakładamy, że w pierwszym półroczu 2025 roku uda się nam zrealizować przynajmniej jedną lub dwie transakcje. Równolegle rozwijamy naszą ofertę dla pacjentów, firm farmaceutycznych oraz CRO organicznie, zarówno na terenie Europy, jak i USA” – dodał później zarząd.

Neuca poinformowała też, że obserwuje na rynkach, na których działa Humaneva, stopniowe ożywienie.

“Widzimy pierwsze sygnały poprawy koniunktury, choć tempo zmian może się różnić w zależności od regionu. W niektórych obszarach kontynuują się trendy z ostatnich kwartałów, ale ogólnie jesteśmy optymistycznie nastawieni co do przyszłości. Pratia, jako jedna z największych sieci ośrodków badań klinicznych w Europie, współpracująca z szerokim rynkiem – od dużych firm CRO i farmaceutycznych po spółki biotechnologiczne – radzi sobie lepiej w trudniejszych okresach, ponieważ nie jest zależna od jednego typu klientów. Ta dywersyfikacja pozwala nam utrzymać stabilność nawet w zmiennych warunkach rynkowych. Kapadi natomiast, strategicznie skupiona na firmach biotechnologicznych i wczesnych fazach badań, może potrzebować dłuższego okresu na odbudowę po spadkach koniunktury. Jednocześnie Humaneva dopasowuje się do oczekiwań rynkowych mniejszych spółek biotechnologicznych poprzez m.in. wdrażanie rozwiązań zdalnego monitoringu” – czytamy na czacie.

Neuca podała również, że w III kwartale br. zanotowała wzrost pozycji backlog w segmencie badań klinicznych do ponad 1 mld zł (zgodnie z prezentacją: 1 055,05 mln zł).

“Obecna rentowność jest obciążona kosztami budowania międzynarodowej skali działalności i w średnim horyzoncie zakładamy wzrost obecnie osiąganej marży EBITDA” – napisał także zarząd o segmencie badań klinicznych.

24 września br. Neuca podpisała umowę inwestycyjną  z Viking Global Investors, globalną firmą inwestycyjną z siedzibą w Stanach Zjednoczonych. Zgodnie z umową, Viking nabył mniejszościowy pakiet akcji w Humaneva Inc., spółce wydzielonej z Neuki, za kwotę 50 mln USD. Ponadto, Viking otrzymał roczną opcję zainwestowania dodatkowych 50 mln USD w Humaneva Inc. Transakcja przyczyni się do realizacji długoterminowej strategii w obszarze badań klinicznych.

Humaneva Inc., jednostka dominująca spółek Pratia, Kapadi oraz Hyggio – liderów rynku zintegrowanych rozwiązań w zakresie badań klinicznych – planuje przyspieszyć rozwój swojego modelu biznesowego. Jako duży gracz na europejskim rynku, Grupa zamierza teraz skupić się głównie na ekspansji na rynku amerykańskim i w regionie APAC, czyli uznanych centrach zaawansowanych badań klinicznych, podano wtedy.

Grupa Neuca jest liderem rynku hurtowej sprzedaży leków. Łączny udział spółek z grupy Neuca w krajowym rynku hurtu aptecznego w 2023 r. wyniósł średniorocznie 30,2%. Grupa rozwija też sieć przychodni lekarskich, jest ekspertem w segmencie badań klinicznych, realizuje projekty telemedyczne i inwestuje w ubezpieczenia zdrowotne. Spółka jest notowana na GPW i wchodzi w skład indeksu mWIG40.

(ISBnews)