Warszawa, 20.11.2024 (ISBnews) – Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP) chce rezygnacji obowiązku złożenia przez przedsiębiorstwa obrotu wniosków o zatwierdzenie taryf dla energii elektrycznej w celu obniżenia cen energii w II połowie 2025 r., podał resort. Przepisy w tym zakresie znalazły się w przyjętym wczoraj przez rząd projekcie nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców.
“Minister aktywów państwowych wnosi o rezygnację z rozwiązania polegającego na konieczności złożenia przez przedsiębiorstwa obrotu wniosków o zatwierdzenie taryf dla energii elektrycznej w celu obniżenia cen energii w drugiej połowie 2025 r.” – czytamy w stanowisku resortu do tego projektu.
Spółki obrotu stosują obecnie taryfy skalkulowane na okres od połowy 2024 do końca 2025 r.
“Wysokość taryfy uwzględnia koszty uzasadnione, jakie spółki ponoszą w całym, 18-miesięcznym okresie, na jaki taryfa została zatwierdzona. Obniżenie ceny w taryfie obowiązującej w 2025 roku spowoduje stratę w okresie obowiązywania taryfy” – podkreślił wiceminister aktywów państwowych Robert Kropiwnicki.
“Z założenia poziom ceny zatwierdzonej w taryfie na okres od 1 lipca 2024 do 31 grudnia 2025 roku uwzględnia straty ponoszone przez spółki na sprzedaży w II półroczu 2024 roku, które miały być zrekompensowane w roku 2025. Uwzględnienie proponowanego we wpisie rozwiązania, spowodowałoby straty na sprzedaży energii elektrycznej odbiorcom w taryfie G” – dodał.
Zwrócił też uwagę, że zgodnie z obowiązującymi przepisami nie ma możliwości uzyskania rekompensat od wolumenu sprzedaży energii elektrycznej dla zawartych kontraktów z gwarancją ceny (dotyczy odbiorców w gospodarstwach domowych).
(ISBnews)