Orlen dołączył do stowarzyszenia Oil & Gas Decarbonization Charter

Warszawa, 19.11.2024 (ISBnews) – Orlen dołączył do międzynarodowego stowarzyszenia Oil & Gas Decarbonization Charter (OGDC), podała spółka. Celem organizacji jest przyspieszenie dekarbonizacji sektora ropy naftowej i gazu przez zacieśnianie współpracy branżowej i wymianę know-how.

Przystępując do organizacji, Grupa Orlen będzie wspierać jej założenia, które wpisują się w cele strategiczne koncernu. Dotyczą one m.in.: osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku w zakresach 1 i 2, redukcji emisji metanu (zero venting) oraz eliminacji rutynowego spalania do 2030 roku, a także znacznych inwestycjoi w transformację energetyczną. W ogłoszeniu współpracy, które odbyło się podczas trwającego w Baku międzynarodowego szczytu klimatycznego COP29, udział wziął szef komitetu sterującego OGDC i wiceprezes SOCAR Afgan Isayev, podano.

“Dołączenie Grupy Orlen do Oil & Gas Decarbonization Charter to wyraz naszego zaangażowania w rozwój transformacji energetycznej kraju i regionu. Realizowane przez organizację cele wpisują się w politykę Grupy Orlen w zakresie dekarbonizacji i minimalizacji wpływu tej działalności na klimat. Postępująca zmiana klimatu to jedno z najważniejszych wyzwań naszych czasów, które wymaga zdecydowanych i skoncentrowanych działań. Wspólnie z innymi dużymi partnerami z branży będziemy podejmować aktywne działania na rzecz ograniczania emisyjności w ramach prowadzonej działalności” – powiedział członek zarządu ds. energetyki i transformacji energetycznej Orlen Artur Osuchowski, cytowany w komunikacie.

Inicjatywa OGDC skupia największe na świecie firmy, odpowiadające za 42% światowej produkcji węglowodorów. Wśród nich są m.in. BP, Shell, TotalEnergies, Eni, Repsol, OMV, Equinor, Aramco, Adnoc, ExxonMobil, Petrobras i Petronas.

Oil & Gas Decarbonization Charter (OGDC) jest jedną z przełomowych inicjatyw zapoczątkowanych podczas COP28. To międzynarodowa organizacja, mająca na celu przyspieszenie działań na rzecz klimatu w całym sektorze naftowym i gazowym.

Grupa Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 372,64 mld zł w 2023 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.

(ISBnews)