Startup Academy: Startupy zrównoważonego rozwoju potrzebują stabilnego kapitału

Warszawa, 18.11.2024 (ISBnews) – Startupy z obszaru zrównoważonego rozwoju potrzebują zarówno stabilnego kapitału, jak i dostępu do specjalistycznej wiedzy i kontaktów, co pozwoliłoby im znacząco przyspieszyć rozwój, zwiększyć zdolność do skalowania działalności oraz poprawić konkurencyjność na rynku, wynika z badania przeprowadzonego przez Startup Academy.

“Z badania wynika, że podstawową potrzebą finansową startupów jest finansowanie. Te startupy, z którymi rozmawialiśmy, wskazywały, że to wcale nie oznacza, że pieniędzy na rynku nie ma, tylko że są trudno dostępne. Z naszego badania wynika również, że startupy kierują się dużą motywacją i pewnym poczuciem misyjności. Dlatego często spotykają się z nieufnością ze strony funduszy, które obawiają się, że to nie zyski będą na pierwszym planie” – powiedział prezes Satrtup Academy Michał Misztal podczas prezentacji badania “Rynek startup’ów zrównoważonego rozwoju w Polsce. Diagnoza – wyzwania – bariery – perspektyw”.

To, jego zdaniem, wyjaśnia, dlaczego 59% startupów prowadzących działalność wspierającą cele zrównoważonego rozwoju uważa, że ten rodzaj działalności ma neutralny, albo wręcz negatywny na możliwość pozyskania finansowania.

Badanie Startup Academy pokazało, że największe potrzeby startupów w obszarze zrównoważonego rozwoju obejmują finansowanie (82% wskazań), zasoby ludzkie (20%), partnerstwa strategiczne (31%), wsparcie w zakresie sprzedaży i marketingu (13%) oraz doradztwo prawne (13%).

Startupy te, operujące na wysokim poziomie ryzyka i w dynamicznym otoczeniu, potrzebują zarówno stabilnego kapitału, jak i dostępu do specjalistycznej wiedzy i kontaktów. Zaspokojenie tych potrzeb mogłoby znacząco przyspieszyć ich rozwój, zwiększyć zdolność do skalowania działalności oraz poprawić ich konkurencyjność na rynku krajowym i międzynarodowym, wskazano w raporcie.

Startupy oczekują wobec ekosystemu uproszczenia procedur grantowych, mocniejszego wsparcia dla scaleup’ów, pomocy w nawiązywaniu relacji międzynarodowych, mocniejszego nacisku na impaktowość, a nie aspekty finansowe i holistycznego wsparcia w rozwoju.

“Bardzo wiele startupów skarżyło się, że gdy przystępują do programów grantowych, ocena wniosków trwa niekiedy kilkanaście miesiącu, a po takim czasie innowacja przestaje być innowacją” – stwierdził Misztal.

Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie ING z zastosowaniem jakościowej i częściowo ilościowej metodologii badawczej, opartej na pogłębionych wywiadach z przedstawicielami startupów działających w obszarze zrównoważonego rozwoju w Polsce. Do badania wybrano 39 startupów z różnych branż związanych ze zrównoważonym rozwojem. W tej grupie uwzględniono projekty, które oprócz celów biznesowych, uwzględniają również cele zrównoważonego rozwoju.

ING Bank Śląski jest notowany na GPW od 1994 r. Jego głównym akcjonariuszem jest holenderska grupa ING. Aktywa razem banku wyniosły 245,36 mld zł na koniec 2023 r.

(ISBnews)