Deloitte: 17 laureatów 25. edycji Deloitte Technology Fast 50 CE pochodzi z Polski

Warszawa, 15.11.2024 (ISBnews) – Jedna trzecia laureatów 25. edycji Deloitte Technology Fast 50 Central Europe pochodzi z Polski, a pięć z nich usytuowało się w pierwszej dziesiątce rankingu, podało Deloitte.

Po raz 25. firma Deloitte opracowała zestawienie 50 najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowej. W tym roku do plebiscytu zgłosiło się łącznie ponad 400 podmiotów, a w finałowej pięćdziesiątce znalazły się przedsiębiorstwa z 8 krajów naszego regionu. Najwięcej, bo aż 17, pochodzi z Polski; podobny wynik osiągnęły Czechy, podano.

“Nowe technologie stanowią kluczowy element napędzający rozwój gospodarczy i konkurencyjność każdego kraju, a Polska jest tego doskonałym przykładem. W ciągu ostatnich 25 lat rankingu Fast 50 wielu polskich laureatów nie tylko umocniło swoją pozycję na rodzimym rynku, ale również stało się liderami na arenie międzynarodowej. Widoczny wzrost liczby polskich przedsiębiorstw wśród najszybciej rozwijających się firm w regionie to wyraźny sygnał, że sektor technologiczny w Polsce rośnie dynamicznie i skutecznie odpowiada na globalne wyzwania” – powiedział dyrektor w dziale doradztwa finansowego Deloitte, M&A Corporate Finance, lider Programu Deloitte Technology Fast 50 CE w Polsce Michał Przybylski, cytowany w komunikacie.

Pierwsze miejsce w jubileuszowym zestawieniu zajęła czeska firma Oddin.gg, specjalizująca się w dostarczaniu innowacyjnych rozwiązań dla branży gier i zakładów sportowych. W finałowej piątce znalazły się także dwie polskie firmy: SmartLunch, oferująca nowoczesne metody w zakresie cateringu dla firm, oraz Solidstudio, która dostarcza rozwiązania wspierające elektromobilność. Oprócz nich w ścisłej czołówce uplasowała się również czeska firma MAGU, która zajmuje się produkcją i dystrybucją roślinnych suplementów diety oraz litewski fintech SIA JEFF, wskazano również.

“Deloitte Technology Fast 50 to nie tylko coroczne zestawienie firm technologicznych i przyznanie wyróżnień w kilku kategoriach czy uroczyste uhonorowanie laureatów rankingu. To przede wszystkim możliwość dołączenia do międzynarodowej społeczności skupiającej przedsiębiorców i partnerów programu. Realizujemy wspólnie wiele inicjatyw w kraju i za granicą, wzmacniając dzięki temu polską scenę technologiczną i jej rozwój. Na przestrzeni lat ekosystem ten kształtowały wszystkie firmy biorące udział w rankingu, co sprzyja intensywnej interakcji, wymianie wiedzy i doświadczeń, a to przyczynia się do napędu innowacji i wzrostu w regionie” – dodała starsza menadżerka w zespole doradztwa finansowego Deloitte Anna Pawliszewska.

Wśród polskich laureatów rankingu (Fast 50) znalazły się: SmartLunch, Solidstudio, Plenti, Alsendo, Advanced Protection Systems, kicket.com, DAC.digital, Rite NRG, Apzumi, PhotoAiD, alerabat.com, Blazity, Surfer, Link Group, Zowie, PayPo oraz Activy.

Jak co roku, oprócz głównego zestawienia, wyróżniono również obiecujące przedsiębiorstwa w kategorii Companies to Watch. Obejmuje ona 25 firm, które charakteryzują się szybkim tempem rozwoju, ale istnieją na rynku zbyt krótko, aby mogły spełnić kryteria głównego rankingu. Zwycięzcą została czeska spółka PatronGO, twórca aplikacji mobilnej do zarządzania finansami osobistymi. W gronie firm w kategorii Companies to Watch znalazło się pięć podmiotów z Polski: spółka wspierająca organizacje w efektywnym wykorzystaniu sztucznej inteligencji ONEX.GROUP, firma zajmująca się reklamami digital Questpass, STAFFLY – platforma do tworzenia i wysyłania testów rekrutacyjnych, firma Vstorm specjalizująca się w tworzeniu oprogramowania opartego na sztucznej inteligencji oraz Rhino – przedsiębiorstwo tworzące innowacje w zakresie się zrównoważonego zużycia energii, podano także.

Kolejna kategoria Fast 50 Impact Stars wyróżniła przedsiębiorstwa, które nie tylko wprowadzają i ulepszają innowacyjne produkty, ale także wywierają pozytywny wpływ na przynajmniej jeden z obszarów, takich jak społeczeństwo, biznes, innowacje, środowisko lub różnorodność. Uhonorowane zostały trzy polskie spółki:

  • CosmoEye, firma tworząca system wykorzystujący sztuczną inteligencję do usprawnienia i optymalizacji procesów biznesowych, mający na celu poprawę bezpieczeństwa pracy;
  • Fakturownia, będąca autorem programu do wystawiania faktur;
  • Medidesk, właściciel aplikacji do kompleksowej obsługi oraz analizy zgłoszeń pacjentów.

“We współpracy z Google Cloud, regionalnym partnerem technologicznym programu, przyznano kolejny raz nagrody specjalne – w ramach kategorii CE Tech Rocketship! Laureatami w tej dziedzinie są spółki, które rozwijają wysokiej jakości, skalowalne rozwiązania o dużym potencjale rynkowym. Zwycięzcą została rumuńska firma DRUID, a wśród wyróżnionych znalazły się: polska firma Questpass, rumuńska Hermix, czeska Born Digital oraz słowacka firma Seerling” – czytamy dalej w materiale.

Ranking Deloitte Technology Fast 50 Central Europe to zestawienie najszybciej rozwijających się firm technologicznych w regionie Europy Środkowej. Przedsiębiorstwa samodzielnie zgłaszają chęć udziału w rankingu, a Deloitte weryfikuje podane przez nie dane finansowe.

(ISBnews)