Warszawa, 05.11.2024 (ISBnews) – Rada UE osiągnęła porozumienie w sprawie nowych środków, które wprowadzą unijne przepisy dotyczące podatku od wartości dodanej (VAT) do ery cyfrowej, podała Rada. W ocenie Rady, dzięki nowym przepisom dotyczącym faktur elektronicznych i raportowania danych w czasie rzeczywistym, a także działalności prowadzonej za pośrednictwem platform cyfrowych, ten pakiet przepisów ma zmierzać do przeciwdziałania nadużyciom podatkowym, wspierać przedsiębiorstwa i promować cyfryzację.
“Po prawie dwuletnich negocjacjach Rada osiągnęła porozumienie w sprawie pakietu VAT. Jest to kamień węgielny dla transformacji cyfrowej i znaczący krok w kierunku poprawy konkurencyjności UE. Nowe przepisy zaktualizują nasze systemy VAT, aby odzwierciedlały cyfryzację naszych gospodarek, pomogą zwalczać oszustwa związane z VAT i złagodzą obowiązki administracyjne dla małych firm i indywidualnych dostawców usług. Dzisiejszej decyzji towarzyszyły intensywne dyskusje prowadzone przez prezydencję węgierską; dlatego jesteśmy wdzięczni wszystkim delegacjom za ich konstruktywne podejście i ciężką pracę” – powiedział węgierski minister finansów Mihály Varga, cytowany w komunikacie.
Pakiet obejmuje trzy akty: dyrektywę, rozporządzenie i rozporządzenie wykonawcze – które razem wprowadzają zmiany w trzech różnych aspektach systemu VAT. Nowe zasady mają:
– do 2030 r. całkowicie zdigitalizować obowiązki związane ze sprawozdawczością VAT w przypadku transakcji transgranicznych;
– wymagać od platform internetowych płacenia podatku VAT od usług krótkoterminowego zakwaterowania i transportu pasażerskiego w większości przypadków, w których poszczególni dostawcy usług nie pobierają podatku VAT;
– poprawić i rozszerzyć internetowe punkty kompleksowej obsługi VAT, aby przedsiębiorstwa nie musiały przechodzić przez kosztowne rejestracje dla celów VAT w każdym państwie członkowskim, w którym prowadzą działalność
Rada uzgodniła utworzenie cyfrowego systemu sprawozdawczego w czasie rzeczywistym do celów podatku VAT za pośrednictwem e-faktur.
Przedsiębiorstwa będą wystawiać faktury elektroniczne za transakcje transgraniczne typu business-to-business i automatycznie przekazywać dane do administracji podatkowej.
Będzie to oparte na istniejącym europejskim standardzie fakturowania elektronicznego w obszarze zamówień publicznych. Krajowe administracje podatkowe będą następnie udostępniać dane za pośrednictwem nowego systemu informatycznego, który będzie w stanie zapewnić analizy podejrzanych działań.
Regulacje na szczeblu krajowym zagwarantują jakość danych zawartych w fakturach elektronicznych, a państwa członkowskie będą miały swobodę w zakresie ich wdrażania, podano także.
Dzięki temu państwa członkowskie uzyskają szybkie i kompletne informacje o transakcjach transgranicznych, które mogą wykorzystać do walki z oszustwami związanymi z podatkiem VAT. Rada uzgodniła, że system UE powinien być gotowy w 2030 r. i że wszystkie istniejące systemy krajowe powinny stać się interoperacyjne z systemem UE do 2035 r., podano w komunikacie.
Zgodnie z nowymi przepisami, operatorzy gospodarki platformowej będą odpowiedzialni za pobieranie i przekazywanie VAT w przypadkach, gdy ich dostawcy usług sami nie płacą VAT (w ramach tzw. modelu “domniemanego dostawcy”). Platforma będzie pobierać VAT bezpośrednio od klienta i przekazywać go organom podatkowym.
Rada zapewniła państwom członkowskim większą elastyczność, rozszerzając definicję krótkoterminowego najmu do celów podatkowych i dając państwom członkowskim możliwość zwolnienia małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) z zasad dotyczących domniemanych dostawców.
Rada uzgodniła również krótki okres przejściowy na stosowanie zasad dotyczących domniemanych dostawców.
Nowe przepisy rozszerzą zakres istniejących “punktów kompleksowej obsługi” na sprzedaż między przedsiębiorstwami a konsumentami niektórych artykułów, takich jak energia elektryczna lub gaz, które są prowadzone w państwie członkowskim innym niż ich własne – nie tylko dostawy transgraniczne.
Będzie to obejmować sytuacje, w których przedsiębiorstwa chcą przenieść dobra do innego państwa członkowskiego, aby sprzedać je tam bezpośrednio konsumentom na późniejszym etapie, wskazała Rada.
W ten sposób rozbudowany system kompleksowej obsługi umożliwi jeszcze większej liczbie przedsiębiorstw wypełnianie swoich obowiązków w zakresie podatku VAT za pośrednictwem jednego portalu internetowego i w jednym języku.
Rada zgodziła się również na przeniesienie odpowiedzialności za zapłatę podatku VAT w transakcjach typu business-to-business z dostawcy towaru lub usługi na nabywcę, jeśli dostawca nie ma siedziby w państwie członkowskim, w którym należny jest podatek VAT (na mocy tzw. “mechanizmu odwrotnego obciążenia”).
Było to już możliwe w niektórych sytuacjach, ale stanie się obowiązkowe w przyszłości.
Rada postanowiła natomiast nie rozszerzać istniejącego przepisu o domniemanym dostawcy – który nakłada odpowiedzialność za pobieranie podatku VAT na platformy ułatwiające transakcje, a nie na dostawców bazowych – na wszystkie towary dostarczane przez platformy internetowe i transfery własnych towarów. Ustaliła też, by nie zmieniać przepisów dotyczących dzieł sztuki i antyków.
(ISBnews)