Rozpoczęła się budowa szóstego niszczyciela min dla MW

Niszczyciel min typu Kormoran II

W stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku rozpoczęła się budowa szóstego niszczyciela min projektu 258 typu Kormoran II dla polskiej Marynarki Wojennej. Okręty te bardzo cenione w NATO są podobnie jak działania przeciwminowe swoistą „polską specjalnością”.

Szósty Kormoran II jest ostatnim okrętem z serii bardzo udanych jednostek projektu 258. Zamówiono go podobnie jak pozostałe jednostki umową z 26 czerwca 2022 roku w konsorcjum w składzie: Stocznia Remontowa Shipbuilding wraz z PGZ Stocznia Wojenna oraz OBR Centrum Techniki Morskiej. Miała ona wartość 2,5 mld zł i dotyczyła jednostek, które miały wejść do służby w latach 2026-2027. Nowy okręt otrzyma nazwę ORP Czajka i numer 606. Wejdzie w skład 12. Wolińskiego Dywizjonu Trałowców z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża stacjonującym w Porcie Wojennym w Świnoujściu.

Pierwszy okręt zamówiony na podstawie kontaktu z 2022 roku, to zarazem czwarty niszczyciel min typu Kormoran II, którego położenie stępki odbyło się 25 lipca 2023 r., zaś wodowanie i chrzest 26 czerwca br. Jednostka otrzymała numer burtowy 604 i nazwę ORP Jaskółka. Pod piąty niszczyciel min o już wybranej nazwie ORP Rybitwa i numerze burtowym 605 położono stępkę 20 marca br.

Cenione w NATO okręty typu Kormoran II są przeznaczone do poszukiwania, identyfikacji i zwalczania min morskich, prowadzenia misji rozpoznania przeciwminowego w tym na torach wodnych, przeprowadzania w konwojach jednostek na obszarze z zagrożeniem minowym. Na ich pokładzie znajdują się samobieżne pojazdy przeciwminowe. Okręty mają duży zakres w autonomii będą wiec mogły brać udział w misjach NATO poza wodami bałtyckimi, podobnie jak robią to już pierwsze trzy niszczyciele min projektu 258: ORP Kormoran, ORP Albatros i ORP Mewa. Działania przeciwminowe stają się specjalnością polskiej Marynarki Wojennej w NATO i niszczyciele min są obecne w każdej misji Sojuszu na Bałtyku i w wielu poza nim.

Nazwy wszystkich okrętów Kormoran II nawiązują do serii sześciu polskich okrętów klasy trałowców redowych typu Jaskółka z okresu międzywojennego i II wojny światowej. Tworzyły one w latach 30. dywizjon minowców i walczyły w obronie Wybrzeża we wrześniu 1939 roku. Były to zarazem pierwsze okręty zaprojektowane przez polskich inżynierów i zwodowane w polskiej stoczni.