Amerykanie wchodzą do spółki Eni

Eni, włoska korporacja paliwowo-chemiczna, podpisała umowę z amerykańskim funduszem inwestycyjnym KKR & Co. na sprzedaż mniejszościowego udziału w swojej jednostce biorafinacji Enilive. Ma to wspomóc wysiłki koncernu w odchodzeniu od paliw kopalnych.

Według umowy amerykański fundusz inwestycyjny przejmie 25% Enilive za 2,94 mld euro. W ten sposób wycena włoskiej spółki wyniosła11,75 mld euro. Eni na mocy umowy zagwarantowało także jej dokapitalizowanie kwotą 500 mln euro, aby uwolnić ją od długów oraz umożliwić pracę nad procesami biorafinacji i zastosowania biometanu oraz rozwiązaniami w zakresie mobilności.

Sprzedaż udziałów jest częścią nowej strategii Eni, która rozpoczęła się zbyciem mniejszościowego udziału w „zielonej” spółce Plenitude na rzecz Energy Infrastructure Partners w 2023 r. Koncern przechodzi bowiem na model satelitarny zakładający wydzielanie działów w osobne spółki i współpracę z zewnętrznymi inwestorami, którzy ewentualnie mają je wprowadzić na giełdę.

Eni prowadzi także rozmowy z innymi inwestorami, w tym spółką SNAM, w sprawie udziału w nowym dziale wychwytywania i składowania dwutlenku węgla, który też ma się stać osobną spółką. Planuje również wydać około 2 mld euro na modernizację technologicznie starzejącego się działu produktów chemicznych we Włoszech. Jest to element strategii odchodzenia od produktów opartych na paliwach kopalnych w kierunku zwiększonego wykorzystania dekarbonizacji i związanych z tym rozwiązań technicznych i produkcyjnych.