Qemetica nadal jest zainteresowana projektem modułowych reaktorów SMR – wywiad

Warszawa, 22.10.2024 (ISBnews) – Qemetica w dalszym ciągu jest zainteresowana projektem modułowych małych reaktorów jądrowych (SMR), poinformował ISBnews dyrektor strategii Piotr Szlagowski-Budacz. 

“Długoterminowo SMR-y wydają się tematem, który dobrze rokuje, o czym świadczy choćby to, że coraz więcej dużych firm wykazuje nim zainteresowanie. Dla nas to o tyle ciekawy kierunek, że potrzebujemy wysokotemperaturowej pary technologicznej, której nie da się dziś produkować z OZE. Zakładam jednak, że to projekt dotyczący terminów po 2030 roku” – powiedział Szlagowski-Budacz w rozmowie z ISBnews. 

W październiku 2023 r. Qemetica (wówczas jeszcze jako Ciech) zawarła z Orlen Synthos Green Energy (OSGE) porozumienie dotyczące analizy możliwości realizacji projektu budowy modułowych elektrowni jądrowych (Small Modular Reactors – SMR). 

Porozumienie dotyczyło weryfikacji możliwości realizacji inwestycji obejmującej budowę SMR-ów w technologii opartej o reaktory BWRX-300, na wybranych nieruchomościach będących w dyspozycji spółki. Intencją stron było zawarcie umowy współpracy w terminie do 30 czerwca 2024 roku, jednak w międzyczasie nastąpiły zmiany we władzach OSGE.

Jednocześnie szef strategii Qemetiki poinformował, że grupa osiągnęła pełne moce produkcyjne warzelni soli w niemieckim Stassfurcie.

“Zgodnie z zapowiedziami warzelnia soli w Stassfurcie osiągnęła w tym roku maksymalne zdolności produkcyjne” – dodał Szlagowski-Budacz. 

Wcześniej spółka informowała, że docelowo w 2024 r. warzelnia będzie w stanie produkować ok. 450 tys. ton soli rocznie.

Qemetica (do czerwca 2024 r. Ciech) to grupa chemiczna, jeden z największych producentów sody kalcynowanej i oczyszczonej w Unii Europejskiej, największy producentem soli warzonej w Polsce, jeden z największych dostawców krzemianów sodu w Europie, największy polski producent środków ochrony roślin oraz wiodący w Polsce producent pianek poliuretanowych. Posiada fabryki w Polsce, Niemczech i Rumunii oraz zatrudnia ponad 3 tysiące osób w całej UE. Jej skonsolidowane przychody wyniosły 5,42 mld zł w 2022 r.

Piotr Apanowicz

(ISBnews)