MRIT: Poznań będzie gospodarzem Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego IAC 2027

Warszawa, 21.10.2024 (ISBnews) – Poznań będzie gospodarzem największego wydarzenia kosmicznego na świecie – Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego IAC 2027, poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT). Decyzję w tej sprawie podjęto podczas tegorocznego kongresu IAC w Mediolanie.

Projekt będzie realizowany wspólnie przez: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Polską Agencję Kosmiczną, Europejską Fundację Kosmiczną, Miasto Poznań, Grupę MTP oraz firmę The Way.

“Międzynarodowy Kongres Astronautyczny IAC2027, po 60 latach odbędzie się po raz drugi w Polsce i to właśnie tutaj, w stolicy Wielkopolski, w Poznaniu. Jest to region, który rozwija się dynamicznie i ma wiele walorów, które jestem przekonany, że zostaną również wykorzystanie w trakcie kongresu” – powiedział minister Krzysztof Paszyk, cytowany w komunikacie.

Starania o organizację IAC w Polsce trwały blisko 2 lata i obejmowały kilka etapów określonych przez głównego organizatora – Międzynarodową Federację Astronautyczną IAF.

Wybór organizatora IAC 2027, odbył się ostatniego dnia  tegorocznej edycji kongresu. W głosowaniu, w którym wzięło udział ponad pięćset podmiotów należących do Federacji – wszystkie agencje kosmiczne, wiele uczelni oraz firm i organizacji pozarządowych działających w obszarze kosmicznym zwyciężył Poznań.

Jesienią 2027 r. w stolicy Wielkopolski na kongresie spodziewanych jest blisko 10 tys. gości z całego świata. Tematem przewodnim kongresu będzie hasło “One Space. Shared Future”.

Będzie to 78. edycja IAC, pierwsza odbyła się w 1950 r. w Paryżu. Od tamtej pory kongres organizowany jest co roku w innym kraju. Polska była gospodarzem IAC – w 1964 r. podczas 15. Edycji kongresu. Odbywał się on wówczas w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki. IAC  to wydarzenie, które cieszy się uznaniem światowego sektora kosmicznego. Kolejne edycje odbędą się: 2025 r. – Sydney (Australia), 2026 r. – Antalya (Turcja).

Międzynarodowa Federacja Astronautyczna – IAF powstała w 1951 r. Od tego czasu zrzesza 468 członków z 75 krajów, w tym wiodące agencje kosmiczne (NASA, ESA, CSA), firmy, instytucje badawcze (Aerospace Research Institute, CERN, Rocket Research Institute), uniwersytety, towarzystwa, stowarzyszenia, instytuty oraz muzea z całego świata.

(ISBnews)