Prezydent podpisał nowelę ws. zachęt do zatrudniania żołnierzy WOT i aktywnej rezerwy

Warszawa, 21.10.2024 (ISBnews) – Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustaw w celu wsparcia przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy obrony terytorialnej (OT) lub żołnierzy aktywnej rezerwy (AR), której celem jest zachęcenie pracodawców do zatrudniania żołnierzy z tych dwóch grup, podała Kancelaria Prezydenta.

“Ustawa wprowadza rozwiązania zachęcające pracodawców do zatrudniania pracowników będących żołnierzami OT lub AR. Jednym z takich mechanizmów jest wprowadzenie ulgi podatkowej. Zmiany w ustawach o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o podatku dochodowym od osób prawnych przewidują wprowadzenie ulgi z tytułu zatrudniania żołnierza OT oraz żołnierza AR. Ulga przewiduje możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania kwoty 12 tys. zł, jeśli zatrudniony w ramach stosunku pracy u przedsiębiorcy żołnierz OT lub AR pełni co najmniej rok nieprzerwanie terytorialną służbę wojskową lub służbę w aktywnej rezerwie” – wskazano w komunikacie.

Ustawa zakłada wzrost wysokości ulgi z każdym rokiem nieprzerwanego pełnienia służby przez żołnierza OT i AR do kwoty 24 tys. zł, jeżeli staż służby wynosi co najmniej 5 lat. W obu przypadkach ustawa zakłada, że ulga przysługuje na każdego zatrudnionego żołnierza OT i AR niebędącego udziałowcem, akcjonariuszem ani wspólnikiem tego podatnika oraz na rzecz którego podatnik ponosi miesięczne wydatki w kwocie stanowiącej wysokość co najmniej minimalnego wynagrodzenia.

Dodatkowo podatnik będący mikroprzedsiębiorcą lub małym przedsiębiorcą może podwyższać te kwoty o współczynnik 1,5, natomiast podatnik, który przez cały rok podatkowy zatrudnia w ramach stosunku pracy co najmniej 5 pracowników, w przeliczeniu na pełne etaty, a zarazem nie jest mikroprzedsiębiorcą lub małym przedsiębiorcą, może podwyższać te kwoty o współczynnik 1,2.

Ponadto z uwagi na specyfikę rocznego rozliczania podatków dochodowych, ustawa przewiduje przepis przejściowy określający, że nowe odliczenia w tych podatkach będą miały zastosowanie do dochodów (przychodów) osiągniętych od 1 stycznia 2025 r. Ustawa przewiduje również zmniejszenie obciążeń pracodawcy przez zniesienie obowiązku wypłaty odprawy pracownikowi powołanemu do pełnienia terytorialnej służby wojskowej i zastąpienie tej odprawy świadczeniem początkowym.

Świadczenie to będzie przysługiwać po odbyciu szkolenia podstawowego lub szkolenia wyrównawczego. Wysokość świadczenia, zgodnie z dodawanym art. 480a tej ustawy będzie wynosić 50% przeciętnego wynagrodzenia w drugim kwartale roku poprzedniego, ogłaszanego w Dzienniku Urzędowym RP Monitor Polski przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Świadczenie początkowe może być przyznane żołnierzowi OT tylko jeden raz w trakcie pełnienia terytorialnej służby wojskowej. W wyniku wprowadzonej zmiany nastąpi również objęcie prawem do świadczenia osób, które dzisiaj nie otrzymują odprawy, bowiem nie są pracownikami. Świadczenie otrzymają osoby niezatrudnione na podstawie umowy o pracę, np. prowadzące działalność gospodarczą albo wykonujące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, a także studenci oraz uczniowie. 

Kolejnym rozwiązaniem przewidzianym jest promocja przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy OT i AR procesie udzielania zamówienia publicznego. Przewidziane rozwiązanie w przypadkach zamówień o wartości mniejszej niż progi unijne przewiduje możliwość wskazania zatrudniania żołnierza OT, jak również żołnierza AR przez wykonawcę lub podwykonawcę jako kryterium odnoszącego się do aspektów społecznych, jako kryterium jakościowego.

Ustawa przewiduje wejście w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

(ISBnews)