EFNI: Europa musi gonić resztę świata, inwestycje w nowoczesne technologie koniecznością

Sopot, 17.10.2024 (ISBnews) – Unia Europejska została daleko w tyle za Stanami Zjednoczonymi i innymi szybko rozwijającymi się krajami świata. Konieczne są więc inwestycje, szczególnie w nowoczesne technologie, nie zapominając o transformacji energetycznej, uznali uczestnicy panelu “Między globalną niepewnością a polityką unijną: jak zabezpieczyć interesy polskiej gospodarki?” podczas Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI) w Sopocie. Agencja ISBnews jest patronem medialnym konferencji.

“Słowo niepewność jest odmieniane przez wszystkie przypadki, a Polska będzie miała ważną rolę do odegrania. Planowany wzrost na PKB poziomie 4% sytuuje nas na czele gospodarek OECD. Nie możemy jednak tego wzrostu opierać na konsumpcji, musi być on bardziej zrównoważony” – powiedział minister finansów Andrzej Domański, rozpoczynając panel.

Jego zdaniem, należy pamiętać o wyzwaniach, jak transformacja energetyczna, kryzys migracyjny, wojna na Ukrainie – tym bardziej, że ostatnich latach Europa została daleko w tyle za Stanami Zjednoczonymi.

“Nie będzie zielonej gospodarki, nie będzie transformacji bez wzrostu gospodarczego, a nie ma wzrostu bez inwestycji. Europa jest wyraźnie niedoinwestowana, przegapiliśmy okres rozwoju nowych technologii. Naszym zadaniem jest rozwój nowoczesnej gospodarki opartej na wiedzy., a inwestycje w AI mogą zwiększyć wzrost PKB nawet o 1 pkt proc. rocznie” – podsumował minister.

“Chcemy, aby nasz bank odpowiadał na potrzeby rozwoju polskich firm. Chcemy być blisko podczas ekspansji zagranicznej. Procedury powinny dawać komfort każdemu z klientów. Naszym celem jest bycie ich stronie i pomagać. Natomiast sektor bankowy nie odrobił jeszcze tej pracy domowej. Nasi klienci muszą być pewni, że jesteśmy po ich stronie” – powiedział dyrektor pionu wzrostu i wsparcia organizacji PKO Banku Polskiego Piotr Bieżuński podczas panelu.

Według niego, pomyślność i dobrobyt Polski wpływa na Unię i odwrotnie. Należy stawiać na polskie marki, na ich ekspansję.

“Polska musi pozwolić, aby ten krajowy kapitał się rozwijał. To będzie jeden z celów nowej strategii banku” – zapewnił dyrektor.

“Innowacje pełnią szczególną rolę. Wnioski płynące z raportu Draghiego na temat innowacji w Polsce nie są budujące. Sporo jest do zrobienia. PFR jest obecny w ekosystemie innowacyjności od samego początku” – wskazał z kolei prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Piotr Matczuk.

Zapewnił, że PFR pomaga przedsiębiorcom rozwijać startupy na różnych poziomach i jest aktywny na wszystkich etapach współpracy.

“Planujemy kontynuować zasilanie rynku tego rynku. Banki nie są bowiem naturalnym miejscem do pozyskiwania finansowania dla innowacyjności” – zadeklarował prezes PFR.

“Nasz sukces w ciągu 35 lat to zasługa wprowadzenia wolnego rynku i konkurencyjności. Musimy zachować tę wartość w kraju i całej Unii Europejskiej” – podsumował wiceminister finansów Jurand Drop.

(ISBnews)