Sejm za nowelą dot. oddziałów o profilu mundurowym oraz powrotu do pracy w Policji i SG

Warszawa, 01.10.2024 (ISBnews) – Sejm przyjął nowelizację ustaw w związku z utworzeniem oddziałów o profilu mundurowym oraz ułatwieniem powrotu do służby w Policji i Straży Granicznej, której celem jest zwiększenie efektywności prowadzonych postępowań kwalifikacyjnych do służby w Policji i Straży Granicznej oraz stworzenie możliwości pozyskania do tych służb jak największej liczby kandydatów odpowiadających potrzebom służby w formacjach mundurowych.

Za nowelizacją było  410 osób, przeciw jedna i jedna wstrzymała się od głosu.

Nowelizacja zawiera rozwiązania systemowe dot. m.in. rozwiązań dla tworzenia w szkołach ponadpodstawowych oddziałów o profilu mundurowym. Reguluje także zasady postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów, którzy złożyli podanie o przyjęcie do służby w Policji przed upływem 3 lat od ukończenia oddziału o profilu mundurowym (liceum ogólnokształcącego lub technikum), dla którego został określony odpowiedni program szkolenia.

Postępowanie kwalifikacyjne wobec takich kandydatów nie będzie obejmowało test wiedzy. Ponadto będą oni zwolnieni z etapu: test sprawności fizycznej w sytuacji, gdy uzyskają pozytywny wynik ze spełniającego odpowiednie kryteria testu sprawności fizycznej przeprowadzonego w ostatnim roku szkolnym nauczania w oddziale o profilu mundurowym przez zespół, w którym będą uczestniczyli policjanci lub pracownicy, przy czym kwestia organizowania oraz realizowania kształcenia w oddziałach o profilu mundurowym będzie wymagała określenia w przepisach prawa oświatowego.

Nowela zmienia ścieżki postępowania kwalifikacyjnego wobec byłych funkcjonariuszy ubiegających się o przyjęcie do służby.

Jednocześnie  umożliwia prowadzenia postępowania kwalifikacyjnego wobec kandydatów do służby, którzy mają ukończone 18 lat, są uczniami ostatniego roku szkoły ponadpodstawowej oraz nie posiadają w dniu rozpoczęcia postępowania kwalifikacyjnego dokumentów stwierdzających wykształcenie lub uregulowanego stosunku do służby wojskowej.

Zapewniono także kandydatom (absolwentom oddziałów o profilu mundurowym, byłym funkcjonariuszom Policji), którzy ukończyli z wynikiem pozytywnym postępowanie kwalifikacyjne, pierwszeństwo w przyjęciu do służby w Policji.

Utrzymano przesłanki posiadania obywatelstwa polskiego, jako warunku niezbędnego do przyjęcia kandydata do służby w Policji, a także obligatoryjnej podstawy zwolnienia ze służby – w sytuacji utraty tego obywatelstwa, a nie – jak obecnie – również w przypadku nabycia obywatelstwa innego państwa.

(ISBnews)