Moody’s Ratings zakończył okresowy przegląd ratingów Polski, rating nadal na poziomie A2

Warszawa, 20.09.2024 (ISBnews) – Moody’s Ratings zakończył okresowy przegląd ratingów Polski, nie podejmując działań w zakresie ratingu kredytowego, podała agencja.

“Agencja ratingowa Moody’s Ratings (Moody’s) zakończyła okresowy przegląd ratingów Polski i innych ratingów powiązanych z tym emitentem. Przegląd został przeprowadzony przez komitet ratingowy 12 września 2024 r., podczas którego ponownie oceniliśmy adekwatność ratingów w kontekście odpowiednich głównych metodologii i ostatnich wydarzeń. Niniejsza publikacja nie stanowi ogłoszenia działań w zakresie ratingu kredytowego i nie jest wskazaniem, czy podjęcie działań w zakresie ratingu kredytowego jest prawdopodobne w najbliższej przyszłości” – czytamy w komunikacie.

Ratingi Polski, w tym długoterminowe ratingi emitenta na poziomie A2, są wspierane przez dynamiczną gospodarkę, poprawę stosunków z Unią Europejską oraz silny, choć pogarszający się bilans finansów publicznych.

“Wysokie ryzyko geopolityczne związane z wojną na Ukrainie (Ca stabilne) jest łagodzone przez gwarancje bezpieczeństwa NATO, ale wyższe wydatki na obronność doprowadzą do utrzymujących się dużych deficytów fiskalnych i rosnącego długu publicznego. W dłuższej perspektywie niekorzystne trendy demograficzne zaczną ciążyć na potencjalnym wzroście gospodarczym Polski od końca lat 20. i zwiększą koszty fiskalne związane ze starzeniem się społeczeństwa” – czytamy dalej.

Stabilna perspektywa odzwierciedla naszą opinię, że wysoka podatność na zagrożenia geopolityczne, w szczególności zagrożenia dla bezpieczeństwa, jest łagodzona przez członkostwo Polski w NATO. Jest ona również wspierana przez znacznie lepsze stosunki z UE od czasu zmiany rządu w grudniu 2023 r., wskazano także.

“Jednak biorąc pod uwagę antagonistyczne relacje między prezydentem Dudą a rządem premiera Tuska, spodziewamy się jedynie ograniczonych postępów w reformach mających na celu pełne przywrócenie niezależności sądownictwa, przynajmniej do wyborów prezydenckich w połowie 2025 roku. Stabilna perspektywa odzwierciedla również nasz pogląd, że wpływ przewidywanego wzrostu obciążenia długiem publicznym i osłabienia przystępności zadłużenia jest równoważony przez solidne perspektywy wzrostu gospodarczego Polski” – napisano w komunikacie.

(ISBnews)