S&P: Powodzie będą miały ograniczony wpływ na rentowność lokalnych banków

Warszawa, 20.09.2024 (ISBnews) – Architektura fiskalna ustanowiona w celu radzenia sobie z poprzednimi katastrofami złagodzi skutki finansowe dla samorządów dotkniętych przez powodzie, natomiast wydarzenia te będą miały jedynie ograniczony wpływ na rentowność lokalnych banków, ocenia S&P Global Ratings.

“Po ulewnych deszczach w niektórych częściach Niemiec, Austrii, Czech i Polski, na niektórych obszarach doszło do wylania rzek i rozległych powodzi. Niemniej jednak, powodzie rzeczne są znanym ryzykiem w regionie, a S&P Global Ratings oczekuje, że architektura fiskalna ustanowiona w celu radzenia sobie z poprzednimi katastrofami złagodzi skutki finansowe dla dotkniętych samorządów lokalnych i regionalnych (LRG). Ponadto przewidujemy, że powodzie będą miały jedynie ograniczony wpływ na rentowność lokalnych banków. Nie spodziewamy się, aby miało to wpływ na nasze ratingi regionalnych samorządów terytorialnych lub banków” – czytamy w raporcie.

Agencja publikuje ratingi dla trzech samorządów w Polsce i Czechach: dla Krakowa, Łodzi oraz Brna.

“Jak dotąd samorządy te zgłosiły jedynie nieznaczne szkody fizyczne i spodziewamy się, że główny wpływ powodzi będzie miał charakter administracyjny. Jak dotąd, wpływ finansowy jest nieistotny i naszym zdaniem jest mało prawdopodobne, aby wpłynął na nasze ratingi tych samorządów” – czytamy dalej.

Niemniej jednak S&P widzi potencjał, że powodzie mogą mieć pewne wtórne skutki fiskalne w perspektywie średnio- i długoterminowej. Na przykład inne części Polski i Czech mogą wymagać wysokiego wsparcia związanego z powodzią, co może następnie obciążyć lokalne finanse publiczne, skłaniając rządy centralne do przekierowania lub ograniczenia transferów, podkreślono w informacji.

“Nie można jeszcze ocenić pełnego wpływu niedawnej powodzi na systemy bankowe w regionie. Nasze stabilne perspektywy dla ocenianych banków wskazują, że nie spodziewamy się, aby wpływ na zyski banków był istotny. Na podstawie ostatnich przykładów, takich jak powodzie w Słowenii i południowej Austrii w 2023 r., takie zdarzenia prawdopodobnie będą miały ograniczony wpływ na zyski banków. Niemniej jednak zarządzający ryzykiem prawdopodobnie uznają powodzie za kolejny dowód na znaczenie zarządzania ekspozycją na ryzyko fizyczne związane ze zdarzeniami pogodowymi” – napisano też w raporcie.

“Chociaż straty finansowe są trudne do przewidzenia, uważamy, że solidne zyski i bufory kapitałowe banków zapewniają im wygodne pokrycie w celu złagodzenia ryzyka. Średnioroczne wyniki za 2024 r. większości europejskich banków – w tym banków w krajach dotkniętych kryzysem – sugerują, że warunki kredytowe pozostają stosunkowo łagodne. Opóźnienie w cięciu stóp procentowych nie tylko wsparło wynik odsetkowy netto banków, ale także jakość aktywów pogorszyła się w mniejszym stopniu niż oczekiwaliśmy” – czytamy dalej.

Agencja przewiduje, że zyski większości europejskich banków pozostaną solidne do 2025 r., nawet jeśli wzrost zysków znacznie spowolni w porównaniu z poprzednimi latami.

(ISBnews)