Projekt wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na Śląsku na 30 dni trafił do wykazu prac RM

Warszawa, 16.09.2024 (ISBnews) – Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego na 30 dni trafił do wykazu prac legislacyjnych i Programowych Rady Ministrów.

W czasie obowiązywania stanu klęski żywiołowej na terenach objętych powodzią będą obowiązywały ograniczenia wolności i praw człowieka i obywatela: obowiązek opróżnienia lub zabezpieczenia lokali mieszkalnych bądź innych pomieszczeń; nakaz ewakuacji w ustalonym czasie z określonych miejsc, obszarów i obiektów; nakaz lub zakaz przebywania w określonych miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach; nakaz lub zakaz określonego sposobu przemieszczania się.

“Stan klęski żywiołowej zostanie wprowadzony na obszarze wybranych powiatów, miast na prawach powiatów i gminy na terenie województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego (na podstawie rekomendacji wojewodów po posiedzeniach odpowiednich wojewódzkich zespołów zarządzania kryzysowego), na maksymalny możliwy termin 30 dni od dnia ogłoszenia rozporządzenia. Jest to czas niezbędny dla zapobieżenia skutkom tej klęski lub usunięcia tych skutków” – wskazano w wykazie.

Uzasadniono, że w chwili wydania projektowanego rozporządzenia bezpośrednie zagrożenie powodziowe wystąpiło na terenie czterech województw – województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Konieczne jest jak najszybsze zapobieżenie potencjalnym skutkom tej katastrofy naturalnej noszącej znamiona klęski żywiołowej oraz usunięcie skutków już zaistniałych.

Stwierdzono zagrożenie dla życia i zdrowia dużej liczby osób (w tym odnotowano ofiary śmiertelne), występowanie uszkodzeń i zniszczeń w mieniu w wielkich rozmiarach, wystąpienie utrudnień bytowych dla mieszkańców objętych skutkami zagrożenia, a także zagrożenie dla środowiska naturalnego. Wystąpiły problemy związane z ewakuacją ludności, zapewnieniem dostępu do energii elektrycznej, wody pitnej oraz żywności, a także dostępem do podstawowych potrzeb bytowych. Niezbędne stało się zastosowanie nadzwyczajnych środków, podano także.

W ocenie rządu wprowadzenie stanu klęski żywiołowej pozwoli na sprawniejsze prowadzenie działań właściwym służbom w celu ochrony życia i zdrowia ludzi oraz ochrony mienia. Pozwoli także usprawnić przemieszczanie się środków transportowych niezbędnych dla prowadzenia działań ratowniczych, a także na sprawniejsze współdziałanie służb i organów państwa.

(ISBnews)