Warszawa, 13.09.2024 (ISBnews) – Ministerstwo Aktywów Państwowych chce wprowadzenia do projektu ustawy okołobudżetowej na 2025r. zapisu, upoważniającego ministra aktywów państwowych do nabywania lub obejmowania akcji lub udziałów przez Skarb Państwa, skutkujących zaciągnięciem przez Fundusz Inwestycji Kapitałowych zobowiązań wieloletnich, w wysokości przekraczającej środki na rachunku funduszu o łączną kwotę do 6 mld zł.
Stanowisko resortu do projektu ustawy przedstawił wiceminister aktywów państwowych Robert Kropiwnicki.
“Projektowany przepis ma na celu zmianę zasad gospodarki finansowej Funduszu Inwestycji Kapitałowych […]. W chwili obecnej przepisy ustawy tworzącej Fundusz oraz ustawy o finansach publicznych ograniczają możliwość zaciągania przez Fundusz zobowiązań do kwot znajdujących się na rachunku tego funduszu. Projektowane przepisy pozwalają natomiast na zawieranie w 2025 r. umów związanych z nabywaniem lub obejmowaniem akcji lub udziałów przez Skarb Państwa również z uwzględnieniem planowanych przychodów, tj. przychodów osiąganych w bieżącym roku budżetowych (2025) oraz przychodów planowanych na 3 kolejne lata, zgodnie z Planem finansowym Funduszu” – napisał wiceminister.
Jak uzasadnił, w konsekwencji w 2025 r. możliwe będzie zawieranie umów zarówno z uwzględnieniem stanu wolnych środków na rachunku Funduszu na koniec 2024 r. (tj. środków, które nie zostały zaangażowane w 2024 r. z Funduszu na realizację jego zadań ustawowych) oraz prognozowanych przychodów Funduszu (na 3 kolejne lata).
“Jednocześnie – mając na uwadze złożone do Funduszu wnioski oraz prognozowane przychody Funduszu w kolejnych latach – zakłada się, że zobowiązania ponad kwotę wolnych środków na rachunku Funduszu na koniec 2024 r. będą mogły zostać zaciągnięte wyłącznie do kwoty 6 000 000 tys. zł, z uwzględnieniem art. 29 ust. 10 ustawy o finansach publicznych” – podkreślił Kropiwnicki.
Uzasadnił, że intencją projektowanej zmiany jest, by możliwe było zaciąganie zobowiązań wieloletnich, których termin płatności przypada na rok 2025 r. oraz lata kolejne. Projektowany przepis zobowiązuje dysponenta Funduszu do ujęcia zobowiązań wieloletnich w Planie finansowym Funduszu.
Jednocześnie MAP wnioskował o przedłużenie do końca 2025r. okresu, w którym środki Funduszu Reprywatyzacji będą mogły być przeznaczane na nabywanie lub obejmowanie przez Skarb Państwa, reprezentowany przez ministra właściwego do spraw aktywów państwowych, akcji w spółkach. Okres ten zostanie wydłużony do końca 2025 r.
W ocenie resortu, “może stanowić dodatkową formę wspierania inwestycji realizowanych przez spółki z udziałem Skarbu Państwa. Proponowana zmiana bazuje na rozwiązaniach proponowanych przez Ministra Finansów w latach poprzednich”.
Fundusz Inwestycji Kapitałowych i Fundusz Reprywatyzacji są państwowymi funduszami celowymi. Ich dysponentem jest minister właściwy do spraw aktywów państwowych.
(ISBnews)