Chiny powinny zacząć reformować gospodarkę, zmienić priorytety wzrostu gospodarczego oraz zwiększyć zaufanie inwestorów starając się wyrównać szanse wszystkich firm działających na chińskim rynku – stwierdza raport European Business in China Position Paper.
Raport European Business in China Position Paper jest corocznym podsumowaniem stanu stosunków gospodarczych Europy i Chin oraz stanu europejskich firm działających na rynku Państwa Środka. W obecnym roku, jak stwierdzono w nim, „poziom zaufania biznesowego jest najniższy w historii” z powodu niewielkiego popytu krajowego, praktycznie opóźnienia tego popytu i ogromnej nadwyżki produkcyjnej w wielu branżach. Dokument stwierdza, że zmienić ten stan rzeczy mogłoby otwarcie gospodarki, zmniejszenie regulacji rynkowych i „danie szansy rynkowi” w celu swobodnego określenia alokacji zasobów. Konieczne byłyby też polityki zwiększające popyt krajowy.
Jak się okazuje według danych Europejskiej Izby Handlowej w Chinach marże zysku w tym kraju są równe lub niższe od średniej światowej dla dwóch trzecich firm, które wzięły udział w badaniu wiosną obecnego roku.
Dodatkowo, po złożeniu skargi do Światowej Organizacji Handlu WTO w sprawie ceł, jakie Unia Europejska nałożyła na pojazdy elektryczne wyprodukowane w Chinach, administracja i regulatorzy Państwa Środka rozpoczęli dochodzenia antydumpingowe i dotyczące subsydiów obejmujące europejski eksport produktów mlecznych, brandy i wieprzowiny. Wzbudziło to obawy, że może wybuchnąć wojna handlowa.
W efekcie wiele firm z Europy stwierdziło, że ewentualne zyski z inwestycji w Chinach, mimo tego iż są one drugą gospodarką świata, nie są warte ryzyka, jakie tworzy upolitycznione środowisko biznesowe i coraz większe spowolnienie gospodarcze.
„Dla niektórych europejskich firm i udziałowców ryzyko inwestowania w Chinach zaczyna wręcz przewyższyć zyski, a ten trend będzie się tylko nasilać, jeśli kluczowe problemy biznesowe pozostaną nierozwiązane” – stwierdził we wstępie do raportu Jens Eskelund, prezes Chińskiej Izby Handlowej Unii Europejskiej.
W dokumencie wystawiono ponad 1000 rekomendacji dla władz gospodarczych i politycznych Chin, które miałyby rozwiązać problemy z jakimi borykają się europejskie przedsiębiorstwa działające w tym kraju oraz zwiększyć zaufanie potencjalnych inwestorów. Wśród nich znajdują się m.in. określenie, że pakiety polityczne mające na celu przyciągnięcie zagranicznych inwestycji będą wdrażane, polityka gospodarcza nie będzie „wahała się w rytm polityki wewnętrznej”, a firmy zachodnie nie będą karane za działania rządów krajów, z których się wywodzą.
Zalecono także, by Unia Europejska „aktywnie angażowała się w sprawy Chin” i prezentowała „wyważone i proporcjonalne reakcje w przypadku pojawienia się nieporozumień”.