Creotech będzie zmierzał w projekcie PIAST do uproszczenia systemu wobec EagleEye – wywiad

Warszawa, 05.09.2024 (ISBnews/ ISBtech) – Creotech Instrument będzie zmierzał w projekcie PIAST do uproszczenia systemu wobec EagleEye, poinformował ISBtech prezes Grzegorz Brona. Z kolei umowę z ESA na projekt w ramach Plasma Observatory odbiera jako “ogromną szansę na dalszy rozwój i umocnienie pozycji w międzynarodowym sektorze kosmicznym”.

“Z doświadczeń z misji EagleEye wynika, że w satelitach PIAST wprowadzimy pewne zmiany, które raczej uproszczą system, niż go skomplikują. Wiemy już, co trzeba poprawić, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia podobnych problemów w przyszłości. Nasza misja EagleEye nauczyła nas wielu rzeczy, które z pewnością wykorzystamy w nadchodzących projektach, także tych realizowanych dla Europejskiej Agencji Kosmicznej” – powiedział ISBtech Brona.

Podpisanie umowy z Europejską Agencją Kosmiczną na realizację projektu Plasma Observatory to dla Creotech nie tylko znaczący krok naprzód, ale również ogromna szansa na dalszy rozwój i umocnienie naszej pozycji w międzynarodowym sektorze kosmicznym, dodał prezes.

“Projekt, którego wartość wynosi niemal 4 miliony euro, stanowi potwierdzenie zaufania, jakim darzy nas ESA, oraz dowód na nasze kompetencje w zakresie zaawansowanych technologii kosmicznych. Fakt, że zostaliśmy wybrani jako jedyny wykonawca tego projektu, świadczy o naszej unikalnej wiedzy i możliwościach technologicznych, które pozwalają nam realizować tak ambitne zadania. Misja Plasma Observatory, której celem jest badanie środowiska cząstek naładowanych wokół Ziemi, to jedna z najbardziej innowacyjnych inicjatyw naukowych ESA. Nasza platforma HyperSat, dzięki przystosowaniu do operacji poza niską orbitą okołoziemską, może odegrać kluczową rolę w sukcesie tej misji” – zaznaczył Brona.

Creotech Instruments jest największą polską firmą produkującą i dostarczającą na światowy rynek technologie kosmiczne oraz specjalistyczną elektronikę i aparaturę, m.in. na potrzeby komputerów kwantowych, kryptografii kwantowej czy laboratoriów fizyki kwantowej i wysokich energii. Spółka zadebiutowała na głównym rynku GPW w 2022 r., przenosząc się z rynku NewConnect.

Sebastian Gawłowski

(ISBnews/ ISBtech)