SDS Optic wykonała kolejny krok konieczny do produkcji mikrosondy inPROBE

SDS Optic, spółka rozwijająca autorską platformę diagnostyczną inPROBE, poinformowała o uruchomieniu nowego clean roomu (pomieszczenia, w którym jest zachowany szczególny rygor czystości). Tym samym zakończyła drugi etap działań dotyczących wdrożenia pilotażowej linii do produkcji elementów mikrosondy inPROBE

Nowy clean room ma powierzchnię ok. 72 m.kw. i składa się z 5 pomieszczeń o podwyższonej klasie czystości, połączonych specjalnymi śluzami. Panuje tam bardzo niskie stężenie cząstek stanowiących potencjalne zanieczyszczenia, co według firmy, znaczące jest dla uzyskania wysokiej jakości produktów i ich przyszłej komercjalizacji. Zaplecze technologiczno-produkcyjne przeszło pomyślnie testy i zostało już uruchomione.

– Dzięki wprowadzeniu wysokich standardów technologicznych, jesteśmy w stanie utrzymać wysoki poziom czystości przy produkcji sond. Ma to bezpośredni wpływ na jakość i czułość wytwarzanych przez nas biosensorów. Oprócz kontroli czystości, w sposób stały monitorujemy także poziom wilgotności i temperaturę. Ich stabilność zapewniana jest przez automatyczny system sterowania. Dotarła do nas już większość urządzeń i maszyn produkcyjnych, które zostały zamówione na początku roku. Wszystko pomyślnie przeszło rozruch i mogło zostać uruchomione. Obecnie czekamy jeszcze tylko na najważniejszy zestaw urządzeń fotonicznych, który według planu powinien do nas trafić do końca września 2022 r. z fabryki w Stanach Zjednoczonych. Po jego otrzymaniu i uruchomieniu nasza linia do produkcji pilotażowej będzie już kompletna – mówi Marcin Staniszewski, prezes SDS Optic.

Clean room znajduje się w Centrum Ccotech-Complex w Lublinie na terenie Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, który gwarantuje spółce możliwość korzystania z przestrzeni uruchomionego clean roomu do końca 2027 r.

Jak wskazano w raporcie, zrealizowanie kolejnego kamienia milowego przez spółkę jest istotnym krokiem w osiągnięciu niezależności produkcyjnej w zakresie wytwarzania i przygotowania optoelektronicznej części biosensorów światłowodowych (mikrosond).

Podstawowym polem aplikacji, na którego rozwoju i komercjalizacji obecnie skupia się SDS Optic, jest diagnostyka, a także leczenie celowanemarkerów HER2 – dodatniego raka piersi. Rozwijana przez spółkę technologia jest alternatywną metodą diagnostyczną dla bardziej czasochłonnej i bardziej inwazyjnej, tradycyjnej biopsji. Raporty rynkowe szacują, że średnioroczna stopa wzrostu globalnego rynku diagnostyki molekularnej HER2 w latach 2019-2025 wyniesie 12%, podnosząc wartość tego rynku do ponad 6,4 mld dol. w 2025 r.