Słowacja kupuje sześć jednostek ogniowych izraelskiego systemu przeciwlotniczego Barak MX. Wartość transakcji wynosi 555 mln euro.
Zakup izraelskiego systemu przeciwlotniczego jest pewną sensacją, ponieważ dwie inne oferty w przetargu: konsorcjów amerykańsko-norweskiego i francusko-włoskiego oferujących systemy przeciwlotnicze, odpowiednio NASAMS i SAMP/T NG, według wszystkich analityków miały większe szanse, ze względu choćby na to, że Słowacja nie produkuje efektorów tych systemów, czyli rakiet, a ich dostawy z krajów Europy byłyby łatwiejsze niż z Izraela.
Tymczasem, jak poinformował słowackie radio i państwową agencję prasową TASR wicepremier i minister obrony kraju Robert Kaliňák, to właśnie oferta Israel Aerospace Industries, producenta systemu Barak MX, wygrała w przetargu. Jak stwierdził Kaliňák, obecnie trwają rozmowy pomiędzy IAI i rządem słowackim nad ostatecznym kształtem umowy, wiadomo już jednak, że słowacki przemysł zbrojeniowy „ma współpracować przy transakcji”, co prawdopodobnie oznacza offset. Wiadomo również, że umowa obejmie system radarowy, system C2 łączący w sobie wszystkie środki obrony przeciwlotniczej danego obszaru, pakiety serwisowy, szkoleniowy i logistyczny.
Kaliňák powiedział, że IAI zwróciła się w sprawie współpracy do dwóch słowackich firm zbrojeniowych, jednej państwowej i jednej prywatnej, a rozmowy mają dotyczyć radarów i produkcji efektorów, czyli pocisków rakietowych. Ministerstwu Obrony Słowacji w trakcie negocjacji udało się też obniżyć cenę ze 128 mln euro za jednostkę ogniową do 92 mln euro, przy czym w ten sposób uzyskane środki sfinansują sprzęt i wyposażenie dla baterii.
Pierwsza jednostka ogniowa trafi na Słowację pod koniec 2025 roku.
Barak MX to modułowy system przeciwlotniczy o dużym stopniu uniwersalności. Przystosowany jest do niszczenia samolotów, śmigłowców, pocisków balistycznych i manewrujących. Składa się z centrum zarządzania walką (Battle Management Centre), systemów radiolokacyjnych i wyrzutni. BMC posiada dużą elastyczność więc możliwe jest zintegrowanie całego systemu z innymi radarami niż izraelskie, a także podłączenie do innej sieci C2. Jest to system krótkiego i średniego zasięgu z pociskami wystrzeliwanymi z kontenerów pionowych. Są ich trzy rodzaje: krótkiego-średniego zasięgu Barak MRAD mogący zwalczać cele do 35 km, średniego zasięgu Barak LRAD zwalczający cele do 70 km i dalekiego zasięgu Barak ER z możliwością zwalczania celów do 150 km. Prawdopodobnie na Słowacji produkowane byłyby rakiety MRAD.
Pociski są zbudowane modułowo, większość podzespołów jest więc wymienna, podobnie jak można stosować do nich jeden system diagnostyczny. Jedna jednostka ogniowa zawiera do ośmiu kontenerów z rakietami.