Senat wprowadził poprawki do przepisów dot. działań wojska wobec zagrożeń w czasie pokoju

Warszawa, 25.07.2024 (ISBnews) – Senat wprowadził poprawki do nowelizacji ustaw w celu usprawnienia działań Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji oraz Straży Granicznej na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa państwa, które zakładają m.in., że decyzja o użyciu sił zbrojnych RP do pomocy Policji powinna być niezwłocznie przekazana prezydentowi RP i prezesowi Rady Ministrów.

Za nowelą wraz z poprawkami głosowało 83 senatorów, przeciw było trzech, a pięciu wstrzymało się od głosu.

Nowelizacja umożliwia udział wojska w samodzielnych działaniach w czasie pokoju na terytorium Polski, a także określa zasady użycia broni w szczególnych sytuacjach.

Wprowadzone poprawki wskazują m.in., że decyzja o użyciu sił zbrojnych RP do pomocy Policji powinna być niezwłocznie przekazana prezydentowi i prezesowi Rady Ministrów.

Poprawki doprecyzowują, że przedłużenie czasu prowadzenia operacji wojskowej na terytorium RP w czasie pokoju może nastąpić wielokrotnie, za zgodą Sejmu, na czas każdorazowo nie dłuższy niż 60 dni. Prezydent na wniosek Rady Ministrów, określający przyczyny konieczności przedłużenia czasu prowadzenia operacji wojskowej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w czasie pokoju, wydaje postanowienie w sprawie przedłużenia czasu prowadzenia tej operacji, po uzyskaniu zgody Sejmu.

Dodano też przepis, zgodnie z którym minister obrony narodowej przekazuje marszałkowi Sejmu i marszałkowi Senatu informację o przebiegu operacji wojskowej prowadzonej na terytorium RP w czasie pokoju, w terminie 14 dni od dnia jej zakończenia.

Przepisy nowelizacji, zaproponowane w związku z zagrożeniem migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej, umożliwiają udział Sił Zbrojnych w specjalnej operacji wojskowej prowadzonej w czasie pokoju na terytorium RP w celu zapewnienia bezpieczeństwa zewnętrznego państwa (a nie tylko jako wsparcie dla Straży Granicznej i Policji, jak dotychczas).

Określono zasady użycia przez żołnierzy środków przymusu bezpośredniego, broni oraz innego uzbrojenia, w ramach operacji wojskowych prowadzonych w czasie pokoju na terytorium Polski.

Do Kodeksu karnego wprowadzono kontratyp przestępstwa, czyli wyłączenie odpowiedzialności karnej za czyn popełniony w szczególnych warunkach. Chodzi o potencjalne sytuacje użycia przez żołnierza broni lub środków przymusu bezpośredniego z naruszeniem zasad, w celu m.in.: odparcia bezpośredniego, bezprawnego zamachu na życie, zdrowie lub wolność tego żołnierza lub innej osoby, lub przeciwdziałania czynnościom zmierzającym bezpośrednio do zamachu na życie, zdrowie lub wolność tego żołnierza lub innej osoby, jeżeli w każdym z tych przypadków okoliczności wymagają natychmiastowego działania.

Doprecyzowano zasady zatrzymania żołnierzy przez Żandarmerię Wojskową. Zgodnie z przepisami zatrzymanie żołnierza pełniącego czynną służbę wojskową musi się odbywać z poszanowaniem godności i honoru żołnierza i służby wojskowej, w tym munduru żołnierza Wojska Polskiego, przy czym zatrzymanie w czasie wykonywania przez tego żołnierza czynności lub zadań służbowych, musi być traktowane jako środek ostateczny, o ile nie zachodzi konieczność zatrzymania żołnierza na gorącym uczynku.

Nowelizacja umożliwia zachowanie prawa do pełnego uposażenia oraz dodatków o charakterze stałym dla żołnierzy, którzy zostali zawieszeni w czynnościach służbowych – przeciwko którym wszczęto postępowanie karne o przestępstwo popełnione z użyciem środków przymusu bezpośredniego, broni lub innego uzbrojenia w związku z wykonywaniem zadań lub czynności służbowych.

Zgodnie z nowelizacją żołnierze oraz funkcjonariusze Policji i Straży Granicznej, objęci postępowaniem karnym dotyczącym użycia środków przymusu bezpośredniego, broni lub innego uzbrojenia, w związku z wykonywaniem swoich zadań służbowych – będą mogli żądać wyznaczenia obrońcy z urzędu (adwokata lub radcy prawnego).

Żołnierze, którzy nie będą chcieli skorzystać z obrońcy z urzędu, będą mieli zapewnioną możliwość sfinansowania pomocy prawnej udzielanej im przez obrońcę z wyboru, wymieniono w informacji.

(ISBnews)