Warszawa, 23.06.2023 (ISBnews) – Senat przyjął z poprawkami ustawę o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie Krajowego Centrum Przetwarzania Danych (KCPD), którego powstanie ma poprawić bezpieczeństwo danych i zasobów IT administracji publicznej. Poprawki mają głownie charakter doprecyzowujący.
Za ustawą głosowało 96 senatorów, nikt nie był przeciwny i nikt nie wstrzymał się od głosu.
Rozwiązania zawarte w ustawie ograniczają liczbę organów zaangażowanych w przygotowanie i realizację inwestycji w zakresie Krajowego Centrum Przetwarzania Danych i liczbę prowadzonych w tej samej sprawie postępowań. Umożliwia to ich sprawne wykonanie poprzez wykorzystanie szczególnego i uproszczonego trybu. Regulacja służy zapobieżeniu sytuacji, w której w wyniku ataków cybernetycznych przechowywane dane w zasobach administracji rządowej zostaną skradzione, zmienione lub utracone.
Proponowane inwestycje polegają na budowie, rozbudowie lub przebudowie (wraz z infrastrukturą towarzyszącą): Krajowego Centrum Przetwarzania Danych, znajdującego się w zasobach Skarbu Państwa (lub państwowej osoby prawnej), które składałoby się początkowo z trzech centrów przetwarzania danych o powierzchni około 2 tys. m2 . każde, zlokalizowanych w województwie mazowieckim. W dalszej perspektywie mogą powstawać kolejne lokalizacje.
Ponadto dla aktualnie planowanych trzech Centrów Przetwarzania Danych zostanie zapewniona pętla światłowodowa gwarantująca dwie niezależne drogi komunikacji pomiędzy obiektami Data Center. Efektem realizacji budowy KCPD byłoby w początkowym okresie powstanie trzech połączonych ze sobą połączeniami światłowodowymi ośrodków obliczeniowych o powierzchni umożliwiającej kolokację i rozbudowę dotychczasowych systemów państwowych oraz zabezpieczenie powierzchni serwerowej na potrzeby nowych systemów.
Przyjęta regulacja ma umożliwić:
– bezpieczne i stabilne zwiększenie dostępności e-usług świadczonych przez podmioty publiczne;
– podniesienie bezpieczeństwa systemów informatycznych w administracji publicznej;
– standaryzację bezpieczeństwa przetwarzania, składowania i przesyłania danych znajdujących się w posiadaniu administracji rządowej; zapewnienie bezpiecznej lokalizacji dla rejestrów państwowych i chmury rządowej;
– wzrost wydajności i efektywności energetycznej infrastruktury technicznej rządowych centrów przetwarzania danych;
– podniesienie potencjału administracji publicznej w obszarze kompetencji IT;
– ochronę istotnego interesu bezpieczeństwa państwa związanego z podniesieniem poziomu odporności na cyberzagrożenia.
(ISBnews)