Warszawa, 20.04.2023 (ISBnews) – Najbliższe miesiące nie przyniosą znaczącego przyspieszenia na rynku nieruchomości komercyjnych. Jednak w drugiej połowie roku liczba transakcji powinna wzrosnąć, zwłaszcza jeśli stopy procentowe się ustabilizują, a ceny osiągną zrównoważony poziom, uważa Avison Young
Całkowity wolumen inwestycyjny w I kw. 2023 r. osiągnął 651 mln euro, udział sektora magazynowego sięgnął 62%. W tym okresie w Polsce zrealizowano 26 transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych.
“Według prognoz Avison Young, najbliższe miesiące nie przyniosą znaczącego przyspieszenia. […] Prognozujemy, że liczba transakcji powinna jednak wzrosnąć w drugiej połowie roku, zwłaszcza jeśli stopy procentowe się ustabilizują, a ceny osiągną zrównoważony poziom” – czytamy w komunikacie.
W ocenie analityków, ostatni kwartał utrzymał umiarkowaną płynność pomimo niskiego wolumenu inwestycji.
Transakcje te wskazują na dominację nieruchomości oportunistycznych i typu “value-add” oraz inwestycji z przeznaczeniem do przebudowy. Inwestorzy magazynowi koncentrowali się na aktywach z rynku pierwotnego oraz tych zlokalizowanych w zachodniej Polsce, podano także.
Wszystkie transakcje w sektorze biurowym miały z kolei miejsce w Warszawie. W sektorze handlowym dominowały oportunistyczne zakupy centrów handlowych. Najbardziej aktywni pozostają inwestorzy z USA i regionu Europy Środkowej i Wschodniej, którzy koncentrują się na produktach magazynowych i biurowych.
W ocenie analityków, obecnie sektor magazynowy stoi w obliczu spowolnienia inwestycyjnego.
“Obserwujemy już wyraźną presję na obniżkę cen sprzedaży nieruchomości logistycznych, co przekłada się na wyższe stopy kapitalizacji. Różnica jest w pewnym stopniu ‘rekompensowana’ właścicielom lub deweloperom podwyżkami podstawowych stawek czynszu” – czytamy dalej w komunikacie.
Wolumen inwestycyjny w sektorze magazynowym o wartości 401 mln euro stanowił 62% całkowitego wolumenu w I kw. 2023 r. Jednak największa transakcja, czyli przejęcie Campusu 39 we Wrocławiu przez P3 od Panattoni, odpowiadała za ponad 1/3 tego wyniku. 12 transakcji dotyczyło pojedynczych aktywów. Nie sprzedano żadnego portfela magazynowego.
Analitycy wskazują na umacnianie się wzorca koncentracji inwestorów w zachodniej Polsce. 8 z 12 nieruchomości magazynowych, będących przedmiotem transakcji w analizowanym okresie, znajduje się w pobliżu zachodniej granicy kraju, a 9 z 12 zostało pozyskanych na rynku pierwotnym.
Wolumen inwestycji handlowych wyniósł 134 mln euro, co stanowi 20% całego wolumenu rynku inwestycyjnego w Polsce w I kw. 2023 r.
Sektor biurowy osiągnął najmniejszy wolumen inwestycyjny w I kw. br. – 116 mln euro – zrealizowany w 6 transakcjach.
Wschodzącą kategorią nieruchomości napędzaną pod względem popytu globalnymi zawirowaniami gospodarczymi i sytuacją geopolityczną są – zdaniem analityków – instytucjonalne mieszkania na wynajem. Zainteresowanie produktami PRS w Polsce rośnie już od kilku lat, zarówno ze strony najemców, jak i inwestorów.
Sektor ten będzie się dalej rozwijał, co potwierdzają również zapowiadane przez wielu inwestorów plany budowy kolejnych ok. 20 tys. mieszkań na wynajem w ciągu najbliższych kilku lat, czyli dwukrotnie więcej niż już istniejące zasoby. Co więcej, ze względu na wczesną fazę rozwoju tego sektora, polski rynek będzie atrakcyjny zarówno dla inwestorów krajowych, jak i zagranicznych, którzy mogą uzyskać wyższe stopy zwrotu ze swoich inwestycji niż na rynku zachodnioeuropejskim.
(ISBnews)