BM Pekao: Wdrożenie zasad ESG jest jednym z wyzwań regulacyjnych w 2023 r. – wywiad

Warszawa, 13.02.2023 (ISBnews) – Wyzwaniem dla rynku kapitałowego w 2023 r. będzie wdrożenie zasad zrównoważonych finansów, ocenia w rozmowie z ISBnews dyrektor Biura Maklerskiego Pekao Marcin Wlazło.

“Czeka nas przede wszystkim wdrożenie zasad zrównoważonych finansów w obszarze dystrybucji produktów i usług finansowych. Od tego roku emitenci zobligowani są do raportowania niefinansowego w obszarze ESG, po naszej stronie będzie zatem konieczność dostosowania do informowania klienta o tym, czy produkt jest ‘zielony’ i jak bardzo. […] To rodzi przed nami pewne wyzwania analityczne i raportowe” – powiedział Wlazło w rozmowie z ISBnews.

“Klientowi, który inwestuje w produkty maklerskie: akcje, obligacje, certyfikaty strukturyzowane, też będziemy musieli pokazywać, czy i w jakim stopniu dany produkt spełnia kryteria zrównoważonych finansów. Emitent wprawdzie będzie musiał to w jakiś sposób określić i moglibyśmy po prostu przekazywać klientowi te deklaracje emitenta, ale Komisja Nadzoru Finansowego nakłada na nas obowiązek ich weryfikacji. Musimy mieć zatem możliwość analizowania danych, które emitent dostarcza. Pracujemy obecnie nad modelem weryfikacyjnym” – dodał.

Jego zdaniem, nie można jeszcze jednoznacznie ocenić, jak wpłyną na rynek kolejne regulacje opracowywane w ramach Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego, gdyż nie jest jeszcze znany ani ich ostateczny kształt, ani przepisy wykonawcze.

“Musimy poczekać na finalną wersję regulacji, na które składa się strategia. Pracujemy nad nią jako rynek kapitałowy od wielu lat, zbliżamy się do końca pierwszej perspektywy” – powiedział dyrektor.

“Najważniejsze jednak, że o tym rozmawiamy i rynek reprezentowany przez Izbę Domów Maklerskich uczestniczy w pracach nad SRRK, mamy spotkania z KNF i z Ministerstwem Finansów, ważne jest, żebyśmy słuchali siebie nawzajem szukali kompromisu. Te rozmowy są o tyle ważne, że taki dokument jak strategia powinien być wyjątkowo konsultowany, bo dotyka  newralgicznych zagadnień, dotyczących rozwoju rynku kapitałowego. A to właśnie on może być i powinien być podstawą do rozwoju gospodarczego Polski, szczególnie w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw” – dodał Wlazło.

Wskazał też, że rynek oczekiwałby od zawartych w strategii rozwiązań ułatwiających działalność, przyznał jednak, że w ostatnich latach trend jest raczej przeciwny – nakładane są kolejne wymogi, które uczestnicy rynku muszą realizować przy coraz ostrzejszej konkurencji i podczas wprowadzania nowych technologii.

“Oczywiście, koniec końców za kilkanaście lat efekty będą dla wszystkich bardzo pozytywne – rynek będzie bezpieczniejszy i bardziej konkurencyjny, ale teraz musimy przejść przez ten okres dostosowawczy do nowych regulacji i obowiązków i ponieść związane z tym nakłady” – podsumował dyrektor.

Bank Pekao jest częścią grupy PZU – największej grupy finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 1998 roku bank obecny jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Aktywa razem banku wyniosły 250,57 mld zł na koniec 2021 r.

Adam Sofuł

(ISBnews)