Personnel Service: Tyle samo firm planuje zatrudniać, co zwalniać – po 22% w 2023 r.

Warszawa, 29.11.2022 (ISBnews) – Tyle samo firm planuje zatrudniać, co zwalniać – po 22% w przyszłym roku, wynika z badania Personnel Service. 42% firm deklaruje brak zmiany poziomu zatrudnienia. Z raportu wynika, że 53% firm planuje podwyżki płac.

“Sytuacja nie daje pracownikom i pracodawcom odsapnąć. Pandemia, wojna, inflacja dają się wszystkim we znaki. Stąd nie ma co się dziwić, że nastroje spadają i coraz częściej będą podejmowane trudne decyzje, związane m.in. z redukcją etatów. Nie będzie to oznaczało znaczącego wzrostu bezrobocia, bo nadal w naszej gospodarce jest niemal 150 tys. wolnych miejsc pracy. Niemniej dojdzie do roszad, zwłaszcza wśród pracowników niższych szczebli. Handel, produkcja i budowlanka mają największe plany redukcji etatów, co jest pochodną ostudzenia sektora nieruchomości i spadających nastrojów konsumentów. W październiku sprzedaż detaliczna wzrosła zaledwie o 0,7% r/r, co pokazuje, że Polacy są coraz ostrożniejsi na zakupach. Jednak IT, e-commerce będą zatrudniać, stąd tracący pracę powinni znaleźć nową, choć może to wymagać przekwalifikowania, co nie zawsze będzie łatwe” – powiedział ekspert ds. rynku pracy, założyciel Personnel Service Krzysztof Inglot, cytowany w komunikacie.

Zwolnienia planowane są w sektorze produkcji, handlu i budowlanym, natomiast zatrudnienia planowane są przez e-commerce i IT.

“W trudniejszej sytuacji są pracownicy z sektora produkcji, handlu, budownictwa i usług. Tutaj zwolnienia będą dotyczyły odpowiednio 34%, 27%, 25% i 21% firm” – czytamy w raporcie.

“W budownictwie 27% firm będzie zatrudniać, w handlu 25%, w produkcji 24%, a w usługach zaledwie 6%. Oznacza to, że w przypadku trzech ostatnich branż (handel, produkcja i usługi) zwolnień będzie więcej niż nowych rekrutacji. Pracownicy będą zatem musieli się przebranżowić, żeby znaleźć nową pracę” – czytamy dalej.

Z raportu wynika, że 53% firm planuje podwyżki płac. Co trzecia firma planuje podwyżki o 6-10%, a 22% firm – o 11-15%. Powodem podwyżek jest wzrost pracy minimalnej, wyrównanie inflacji i 14% firm deklaruje podwyżki niezależne od powyższych dwóch czynników.

W przypadku pracowników 21% osób obawia się pogorszenia, a 43% utrzymania aktualnej sytuacji na rynku pracy.

“Na poprawę liczy tylko 1 na 10 pracowników. Obawy zatrudnionych są wprost powiązane z obserwacją coraz trudniejszego położenia przedsiębiorców. 17% osób mówi wprost, że obawiają się, że ich firma może zamknąć działalność w przeciągu najbliższych dwunastu miesięcy” – czytamy dalej.

“Zwolnienia nie będą dla firm łatwe. Pracownicy są bowiem długofalową inwestycją, cennym zasobem, za który przedsiębiorcy czują się odpowiedzialni. Epoka przedmiotowego traktowania kadry jako taniej siły roboczej odeszła w zapomnienie wraz z wymianą pokoleń lub naturalną negatywną selekcją przedsiębiorców nadmiernie przywiązanych do złych standardów lat 90-tych. Po doświadczeniu pandemii pracodawcy trzy razy zastanowią się, zanim zdecydują się zwolnić dobrze pracujących ludzi. Do tej refleksji w najbliższych kwartałach coraz mocniej zachęcać ich będzie pogarszająca się koniunktura, którą już widać w spadku zamówień, a niebawem także produkcji. Na razie skutkuje ona ograniczeniem nowych rekrutacji i wstrzymaniem walki o pracowników planujących zmianę pracy” – podsumował główny ekonomista Pracodawców RP Kamil Sobolewski.

Inglot ocenił, że kolejne miesiące na polskim rynku pracy upłyną pod znakiem niepewności i istnieją szanse na zwolnienia pracowników. Wskazał, że “nadal mamy rekordową liczbę wakatów”. Na polskim rynku pracy występuje wysoka liczba pracowników tymczasowych, obserwowane jest “chomikowanie” zatrudnienia i spadek osób w wieku produkcyjnym.

“Pracodawcy, którzy zwolnią, mogą mieć później problem z rekrutacją. Wyniki firm rosną wolniej, co ograniczy przestrzeń do podwyżek” – podano także.

Badanie realizowane w dniach 6-11 października 2022 roku w przypadku pracowników. Próba właściwa do analiz według kryteriów selekcyjnych N=693 – osoby pracujące na dowolny rodzaj umowy lub prowadzące działalność gospodarczą. Pracodawcy: próba ogólnopolska firm zatrudniających od 10 osób, w sumie przebadano N=330, gdzie N=111 to firmy zatrudniające od 10 do 49 osób; N=111 to firmy zatrudniające od 50 do 249 osób; a N=108 to firmy zatrudniające od 250 osób. Badanie realizowane w dniach 11-17 października 2022 r.

(ISBnews)