ISBiznes Logo

Partner merytoryczny

Bank Pekao
niedziela, 28 czerwca, 2026
ISBiznes Logo

Partner merytoryczny

Bank Pekao
Strona główna ISBnews Atal miał 252,38 mln zł zysku netto, 269,69 mln zł zysku EBIT...

Atal miał 252,38 mln zł zysku netto, 269,69 mln zł zysku EBIT w I-III kw. 2022 r.

Warszawa, 17.11.2022 (ISBnews) – Atal odnotował 252,38 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I-III kw. 2022 r. wobec 189,68 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

Zysk operacyjny wyniósł 269,69 mln zł wobec 235,87 mln zł zysku rok wcześniej.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 1 253,85 mln zł w I-III kw. 2022 r. wobec 1 030,46 mln zł rok wcześniej.

Marża brutto ze sprzedaży w I-III kw. 2022 roku wyniosła 26%, a marża netto 20%.

„Od stycznia do października 2022 roku grupa zawarła łącznie blisko 1845 umów deweloperskich i przedwstępnych. W tym okresie zawarła również niemal 1862 umów rezerwacyjnych. Tegoroczny potencjał sprzedaży (umowy deweloperskie i przedwstępne) grupa obecnie szacuje na ok. 2 000 lokali. Potencjał przekazań natomiast na ok. 3 500 lokali” – czytamy w komunikacie poświęconym wynikom.

W ostatnich miesiącach sprzedaż ustabilizowała się na poziomie 130–140 lokali miesięcznie, związane jest to przede wszystkim z niską dostępnością kredytów hipotecznych, poinformował prezes Zbigniew Juroszek.

„Podstawy rynku deweloperskiego się jednak nie zmieniły. Nie mamy nadpodaży mieszkań na rynku, a potrzeba posiadania własnego lokum nie zniknęła. Ponadto mamy wielu nowych mieszkańców największych miast, którzy przybyli z Ukrainy. Zakładamy, że w ciągu dwóch lat zbudujemy pewien zapas mieszkań, który będziemy w stanie sprzedać po tym jak poprawią się warunki rynkowe. Spodziewamy się, że najtrudniejszy będzie przyszły rok, ale widzimy szansę, że na początku 2024 r. sytuacja będzie już korzystniejsza” – powiedział Juroszek, cytowany w komunikacie.

„Jesteśmy dużą i zdywersyfikowaną firmą, budujemy w siedmiu aglomeracjach w Polsce, mamy dobrą sytuację finansową wypracowaną w latach poprzednich i jesteśmy w stanie sfinansować budowy. Będziemy gotowi na poprawę sytuacji na rynku nieruchomości i kredytów mieszkaniowych. Wypracowane przez nas przewagi konkurencyjne, bardzo dobra sytuacja gotówkowa i brak zadłużenia powodują, że możemy rozwijać się w tym trudnym czasie, myśląc już o okresie, gdy koniunktura będzie bardziej sprzyjająca” – dodał.

W ujęciu jednostkowym zysk netto w I-III kw. 2022 r. wyniósł 254,4 mln zł wobec 199,45 mln zł zysku rok wcześniej.

Atal to firma deweloperska specjalizująca się w budownictwie kompleksów mieszkaniowych, zlokalizowanych w obrębie największych miast w Polsce. Akcje spółki są notowane na GPW od 2015 r.

(ISBnews)