Światowa produkcja wina spadnie w 2022 r.

Światowa produkcja wina w 2022 r. prawdopodobnie nieco spadnie poniżej poziomu z ub.r. Jednak w Europie wielkość produkcji powinna być wyższa od oczekiwań, co w większości zrekompensuje spadek produkcji na półkuli południowej

Wstępne prognozy Międzynarodowej Organizacja ds. Winorośli i Wina (OIV) mówią o światowej produkcji na poziomie od 257,5 mln hl do 262,3 mln hl  przy średnim poziomie 259,9 mln hl.

Agencja Reuters informuje, że oznacza to spadek o ok. 1% w porównaniu z ok. 262 mln hl w 2021 r., a także spadek wobec średniej z ostatnich 20 lat. Hektolitr to równowartość 133 standardowych butelek wina.

– W 2022 r. suche i gorące warunki pogodowe obserwowane w różnych regionach świata doprowadziły do ​​wczesnych zbiorów o średniej wielkości, niemniej jednak oczekiwane są ogólnie dobrej jakości zbiory – podała OIV.

Jaka będzie produkcja wina w Europie?

W Europie, deszcz pod koniec lata pomógł ograniczyć wpływ suszy we Włoszech i Francji, które są największymi światowymi producentami wina, jednak fale upałów zniszczyły perspektywy dla Hiszpanii, która jest producentem numer trzy na świecie.

Prognozowana produkcja wina w Unii Europejskiej wyniesie ok. 157 mln hl, czyli o 2% więcej niż w ub.r., a OIV prognozuje stabilne wolumeny we Włoszech, mocne odbicie we Francji po słabych zbiorach w 2021 r. oraz spadki wolumenów w Hiszpanii.

Produkcja wina w USA i na półkuli południowej

OIV ocenia, że w przypadku Stanów Zjednoczonych, czwartego co do wielkości producenta wina na świecie, produkcja w 2022 r. może spaść o ok. 4% w stosunku do ub.r. i o 6% poniżej średniej z pięciu lat, co efektem mrozów, a następnie letniej suszy i związanego z nią niedoboru wody.

OIV prognozuje, że z powodu mniej sprzyjającej pogody produkcja na półkuli południowej spadnie o 7% z rekordowego poziomu w 2021 r., jednak utrzyma się na poziomie średniej z pięciu lat.

OIV wskazuje też, że nie posiada danych z 2022 r. dla Chin i Rosji, jednak przewiduje, że strukturalny spadek chińskiej produkcji będzie kontynuowany.

Rynek wina w Polsce

Z danych przedstawionych wcześniej przez grupę Ambra, największego polskiego producenta i importera win, wynika, że w Polsce w okresie od lipca 2021 do czerwca 2022 r. wolumen sprzedaży wina spadł o 3% do 160 mln litrów wobec 165 mln litrów w okresie 12 miesięcy zakończonych w czerwcu 2021 roku. W tym samym okresie Polacy wydali na zakup wina 3,9 mld zł, czyli o 3,0% więcej niż rok wcześniej.

Rosnącym popytem cieszą się w Polsce wina musujące, szczególnie prosecco, które stają się popularne na co dzień, obok okresu Świąt Bożego Narodzenia, Sylwestra i drugiego wyraźnego szczytu sprzedaży obserwowanego latem.

Opierając się na danych State of the World Vitivinicultural Sector in 2021, International Organisation of Vine and Wine (OIV) z kwietnia 2022 r. Ambra podała, że w 2021 r. na wzrost konsumpcji wpłynęło zmniejszenie ograniczeń w przemieszczaniu się, ponowne otwarcie kanałów gastronomicznych i ożywienie spotkań towarzyskich. Spadek konsumpcji jest notowany od kilku lat w Chinach, natomiast w pozostałych krajach jej poziom lekko rósł lub nie uległ istotnym zmianom. Podobnie jak w poprzednich latach najwięcej wina wypili obywatele USA (14,0% światowej konsumpcji), Francji (11,0%), Włoch (10,0%) oraz Niemiec (8,0%).

Spożycie wina w krajach Unii Europejskiej odpowiada za 48% światowej konsumpcji i nie zmieniło się istotnie w porównaniu z 2020 r. Największymi producentami wina na świecie pozostają od lat: Włochy (19,3% światowej produkcji w 2021 r.), Francja (14,5%), Hiszpania (13,6%) i Stany Zjednoczone (9,3%). Światowa konsumpcja wina w 2021 r. wyniosła 236 mln hektolitrów i wzrosła o 0,7% w porównaniu do poprzedniego roku.