Orlen zaczyna projekt wtórnego wykorzystania wody przemysłowej ze ścieków

PKN Orlen rozpoczyna prace nad projektem „Blue Bridge”. Jest to instalacja do uzdatniania ścieków z miejskiej oczyszczalni i zamiany ich w wodę przemysłową, która będzie wykorzystywana w procesie produkcyjnym płockiego koncernu. Jest to pierwszy tego typu projekt na tak dużą skalę w Polsce. Ma przyczynić się do zmniejszenia poboru wody o 25%

Orlen będzie prowadził ten projekt wspólnie z Wodociągami Płockimi oraz z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie, z którym właśnie podpisał list intencyjny.

– Innowacyjny projekt „Blue Bridge”, który będziemy rozwijać wspólnie z partnerami, umożliwi, poprzez ponowne wykorzystanie oczyszczonych ścieków w naszych procesach technologicznych, ochronę zasobów wodnych, istotnie wpływając także na ich jakość – stwierdza Józef Węgrecki, członek zarządu PKN ORLEN ds. operacyjnych.

Projekt „Blue Bridge” obejmuje instalacje do oczyszczania i doczyszczania ścieków pochodzących z oczyszczalni eksploatowanej przez Wodociągi Płockie do jakości odpowiadającej parametrom wody przemysłowej, co pozwoli na jej ponowne wykorzystanie w zakładzie produkcyjnym PKN Orlen w Płocku, oddalonym o ok. 5 km od miejsca zrzuty ścieków. Umożliwi to koncernowi zmniejszenie o ok. 25% poboru wody wiślanej, którą wykorzystuje w procesach technologicznych.

Obecnie prowadzone są prace nad koncepcją programowo-przestrzenną projektu, wykonywane są w jej ramach badania na stacji pilotażowej. Wyniki posłużą do zaprojektowania całej instalacji do oczyszczania uzdatnionych ścieków, zaś cały proces uzdatnienia ma zapewnić transport w ten sposób pozyskanej wody do ujęcia koncernu. Cała instalacja ma zostać oddana do użytku w 2025 r., a zrealizowanie projektu „Blue Bridge” ma przyczynić się do poprawy bioróżnorodności terenów nad Wisłą w Płocku.