Tygodniowy przegląd informacji z sektora OZE

Warszawa, 17.10.2022 (ISBnews) –  Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych wiadomości z sektora odnawialnych źródeł energii (OZE) z okresu 10-14 października.

RYNEK OZE

Przepisy dot. 10H: Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa liczy, że po pracach nad projektami energetycznymi i gazowymi, z których wiele ma charakter pilny, Sejm zajmie się projektem ustawy likwidującej zasadę 10H w energetyce wiatrowej. Zapowiedziała, że kierowany przez nią resort będzie o to zabiegał.

SPÓŁKI OZE

Northland Power: Spółka “bardzo chciałaby” współpracować z PKN Orlen przy kolejnych projektach morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim, poinformował ISBnews prezes Northland Power Mike Crawley.

Photon Energy: Zwiększył wartość objętych przez inwestorów emisji zielonych obligacji o kuponie 6,50% o 10 mln euro, tj. do 75 mln euro, podała spółka. Spółka przeznaczy wpływy netto z emisji na dalsze finansowanie rozwoju i budowy własnego portfela elektrowni fotowoltaicznych.

Vestas: Chce być liderem wśród dostawców turbin offshore w Polsce, podobnie jak jest liderem w segmencie turbin onshore, poinformował prezes Vestas na Europę Północną i Centralną Nils de Baar. Jak dodał, planowana fabryka gondol do turbin wiatrowych, która będzie zlokalizowana pod Szczecinem, będzie miała potencjalną wydajność ok. 400 turbin rocznie, a jej produkcja będzie przeznaczona zarówno na rynek polski, jak i światowy.

TFI Allianz: Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Allianz zwiększyło ofertę subfunduszy ESG do 8 z 5, ale dalszy rozwój tego segmentu odkłada na dalszą przyszłość, poinformowały władze towarzystwa.

Sunly: Pozyskało blisko 200 mln euro na kolejne inwestycje w sektorze odnawialnych źródeł energii, podała spółka.  W podwyższeniu kapitału, oprócz dotychczasowych akcjonariuszy, udział wzięła Mirova, spółka związana z Natixis Investment Managers, francuską firmą zarządzającą inwestycjami w obszarze zrównoważonej gospodarki.

Apator: Strategia grupy w perspektywie do 2025 r. przewiduje utrzymanie silnej pozycji europejskiego dostawcy inteligentnych urządzeń pomiarowych oraz rozwiązań do zarządzania sieciami dystrybucji, podała spółka. Jednocześnie Apator planuje rozwój nowego portfolio rozwiązań dla obszaru energetyki rozproszonej, elektromobilności i OZE, jak również w segmencie gazu oraz zarządzania zużyciem wody.

Naster: Chce pozyskać ponad 2,6 mln zł w ramach crowdfundingu udziałowego, a także planuje debiut na NewConnect w połowie 2023 roku, podała spółka. Zapisy na akcje Naster ruszyły 11 października 2022 r.

Photon Energy: Intencją Photon Energy jest rozpoczęcie w 2023 r. budowy pierwszych projektów fotowoltaicznych w Polsce, poinformował ISBnews.TV dyrektor generalny na Polskę spółki Maciej Górski. Prognozuje również, że przepisy dot. tzw. linii bezpośredniej będą przełomowym rozwiązaniem w Polsce.

Photon Energy: Zwiększyło przychody o 129,6% r/r do 15,07 mln euro w III kw. 2022 r., przy wzroście wolumenów energii elektrycznej wygenerowanej we własnych elektrowniach o 6,6% r/r do 37 GWh, podała spółka.

KONTRAKTY I WDROŻENIA

PKN Orlen: Pierwszy w Polsce terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych, zlokalizowany w Świnoujściu, rozpocznie pracę w 2025 roku, a fabryka turbin Vestas w Szczecinie zostanie ukończona w 2024 roku, podał PKN Orlen. To dwie nowe inwestycje związane z morską farmą wiatrową Baltic Power. PKN Orlen podpisał właśnie umowę z Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, dotyczącą dzierżawy na 30 lat 20 ha terenu pod terminal instalacyjny w Świnoujściu.

Tauron: Dostarczy do fabryk Toyota Motor Manufacturing Poland ponad 100 GWh energii pochodzącej z odnawialnych źródeł, podał Tauron.

Minutor, Tauron: Minutor Energia zawarł z Tauron Nowe Technologie umowę na zaprojektowanie i montaż instalacji fotowoltaicznej, podała spółka. Realizacja instalacji ma nastąpić w terminie 45 dni od daty zawarcia niniejszej umowy.

Elektromont: Wykona instalację elektryczną i teletechniczną w budynku biurowym w Szczawnie-Zdroju. Oferta spółki została wybrana przez firmę JMS, która jest podwykonawcą inwestycji. Całkowite wynagrodzenie wynikające ze złożonej oferty stanowi kilkakrotność kapitału zakładowego Elektromontu.

Źródła informacji: depesze ISBnews, informacje ze spółek i organizacji

(ISBnews)